Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Kryemadhi del në mbrojtje të Kopshtit Botanik: Kemi studiuar shumë specie, vetëm njërën jo: Rilindjen (Video)

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka postuar në rrjetet sociale një video nga kopshti Botanik ku edhe ka dhënë një mesazh për gjithë shqoërinë që të reagojnë duke mos lejuar tjetërsimin e pronës në të cilën ndodhet dhe zhdukjen e tij.

Sipas Kryemadhit, e cila flet në kuadrin e një ish-studendeteje të Fakultetit të Shkencave të Natyrës, thotë se ka studiuar shumë specie por vetëm specie e Rilindjes nuk është studiuar dot nga askush, e cila sipas saj po grabit gjithçka.

 “Mirmëngjesi të dashur miq!

Sot, dua t’ju uroj mirmëngjes nga Kopshti Botanik. Si ish-studente e Fakultetit të Shkencave të Natyrës e degës Biokimi për të cilën kam zhvilluar orë dhe javë të tëra mësimi, ekspetide në këtë kopësht, e ndjej si obligim moral për këtë mesazh suportues dhe bashkues me pedagogët e Universitetit të Shkencave të Natyrës. Iu bëj thirrje po ashtu të gjithë miqve të mi, ish-studentëve të Fakultetit të  Shkencave Natyrës që sot universiteti ynë ka nevojë për ne. Ka nevojë për ne, për t’u bashkuar me ta. Sepse nuk duhet të na ndodhi e njëjta gjë, ajo që na ndodhi me Muzeun e Kafshëve tek rruga Kavajës, i cili u shkatërrua një laborator i tërë me një një arsenal të jashtëzakonshëm shkencor për t’u dhënë dhe për t’u ndërtuar nga oligarkët pallat.

Nuk do dëshironim që e vetmja gjë dhe e vetmja pasuri që i ka ngelur Fakultetit të Shkencave të Natyrës të betonizohet siç po betonizohet çdo gjë në Tiranë. Mendoj që këtu është e domosdoshme angazhimi i gjithë ne për ta suportuar dhe për ta mbrojtur. Në fakt ne këtu kemi studiuar shumë bimë të rralla, kemi studiuar shume insekte dhe specie të tjera, por në fakt një specie nuk e kemi studiuar të cilën duhet ta studiojmë, specien e Rilindjes, e cila po pushton çdo ditë e më shumë jo vetëm pronat e shqiptarëve, nuk po pushton çdo ditë e më shumë jo vetëm ditën e shqiptarëve por pushton edhe të ardhmen e shqiptarëve. Idiokracia e Rilindjes e cila kërkon që çdo institucion të arsimit ta kthejë në përfitim dhe në lavatriçe të pastrimit të parave është mbi të gjitha e domosdoshme një ndërhyrje dhe një ndërgjegjësim kombëtar dhe qytetar i të gjithë ne kudo që jemi. Pa dallim bindjesh politike. Sot më shumë se kurrë ne duhet të japim suportin tonë, mbështetjen tonë në radhë të parë për dijen, në radhë të parë për arsimin se vetëm kështu mund të shpëtojmë të ardhmen e vendit tone”, tha Kryemadhi.

Tani, nga kopshti botanik për të denoncuar grabitjen që po i bëhet pronës publike. Ky është një laborator i mijëra studentëve, qe kanë studiuar dhe do të studiojnë aty.

Tani, nga kopshti botanik për të denoncuar grabitjen që po i bëhet pronës publike. Ky është një laborator i mijëra studentëve, qe kanë studiuar dhe do të studiojnë aty.Ndal grabitjes së pronës të Universitetit për interesat e oligarkëve!#ShqipëriaShtëpiajuaj

Publiée par Monika Kryemadhi sur Mercredi 9 octobre 2019

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Pas rritjes së rasteve të reja dhe vdekjeve nga COVID 19 a mendoni se qeveria dhe Komiteti Teknik duhet të ashpërsojnë masat antiCovid?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *