Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Kriza politike për marrëveshjen e fshehtë mbi blerjen e vaksinave ruse ‘Sputnik V’, Igor Matovic dorëhiqet nga posti i Kryeministrit të Sllovakisë mes polemikave të shumta

Vaksinimi kundër virusit vdekjeprurës është bërë kryefjala e kohëve të fundit në shumë shtete anekënd botës, ndërkohë Sllovakia është përfshirë nga një krizë politike si pasojë e vendimit të Kryeministrit Igor Matoviç, për të lidhur një marrëveshjë të fshehtë për marrjen e 2 milion dozave të vaksinës koronavirus Ruse “Sputnik V”.

Kryeministri sllovak tha të dielën se do të tërhiqet për të hapur rrugën për një riorganizim të kabinetit qeveritar që do të qetësojë një krizë politike të shkaktuar nga një marrëveshje e fshehtë për të blerë vaksinën koronavirus të Rusisë Sputnik V.

Kryeministri Igor Matoviç tha se ai propozoi ndërrimin e posteve me Ministrin e Financave Eduard Heger nga partia e tij e Njerëzve të Zakonshëm dhe Heger tha “Unë e pranoj sfidën.”

Heger tha se ai menjëherë do të hapte bisedime me partnerët e koalicionit mbi një qeveri të re të mundshme dhe po planifikonte të takonte Presidentin Zuzana Caputova të hënën për konsultime.

Kriza politike shpërtheu kur një marrëveshje e fshehtë doli në dritë tre javë më parë që përfshinte marrëveshjen e Sllovakisë për të marrë 2 milion doza të vaksinës Sputnik V të Rusisë. Sllovakia është pjesë e Bashkimit Evropian me 27 vende, i cili nuk ka autorizuar ende vaksinën ruse.

Dy parti në qeverinë e koalicionit Matoviç, Liria dhe Solidariteti dhe Për Njerëzit, të cilat janë përplasur vazhdimisht me partinë e tij “Njerëzit e Zakonshëm” rreth mënyrës së trajtimit të pandemisë, kërkuan dorëheqjen e tij si një kusht që koalicioni të mbijetojë.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.