Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Kreu i Shoqatës së Biznesit të Vogël, Albert Nasto: Janë rritur taksat, bashkiakët janë bërë si bejlerë

Kryeministri Edi Rama po zhvillon sot një takim me biznesin e vogël. Gjatë takimit Albert Nasto kreu i Shoqatës së Biznesit të Vogël u shpreh se në vitin 2014-2017 janë mbyllur 82 mijë biznese për shkak të rritjes së taksave.

Ndërkohë që sipas Nastos kryetarët Bashkive janë kthyer në makth dhe bejlerë të bizneseve. “Inpektorët e tatimeve kanë ndryshuar sjellje. Ne nuk jemi në gjendje të paguajmë TVSH-në, unë vazhdoj të jem kundër. Shkak i mbylljes së biznesve janë taksat, është rritur çmimi i enbergjisë, taksa e karburantit. Kontrollet kanë qenë joefektive dhe selektive. Nëse na e vërtetoni se nuk rriten, ne do të kërkojmë falje publike si Shoqatë. Për çështjen e të gënjyerit kemi qenë së bashku kur kemi bërë luftën kundër informalitetit. E gjobit personi tatimit biznesin sepse i thotë ju lutem prisni! Mirëmbajta e kasës fiskale është jashtëzakonisht e lartë. Të ulen tarifat e taksave në Bashki. Na besoni nuk e kemi me dëshirë të keqe, edhe ne jemi dakord që duhet të ngrihen grupe për të luftuar informalitetin.” Nasto gjithashtu është shprehur se qeverisja vendore ështe kthyer në makth për ta duke i konsideruar ata “bejlerë”. 

(M.Q/Faxweb)

Fjalët Kyce
Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.