Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaTe FunditTe Gjitha

Kosova hap kufirin me Shqipërinë/ Dalin të dhënat e orëve të fundit: Shpérthejnë raste të reja me korónavirus

Kosova ka regjistruar 40 raste të reja me korónavirus gjatë orëve të fundit, duke e çuar në 1234 totalin e të ínfektuarve, nga të cilët 890 janë shëruar tërësisht. Ndërsa numri i jetëve të humbura nga korónavirusi në Kosovë është 31.

Numri i madh i rasteve të reja në Kosovë konfirmohet pak orë pasi kryeministri Avdullah Hoti konfirmoi hapjen e kufijve.

Njoftimi i IKSHPK: Sot më 07 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me  metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 296 mostra të marra nga Klinika Inféktive dhe  gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 40 raste. Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 10 raste (sipas vendbanimit: 10 raste Prishtinë),  komuna e Vushtrrisë 8 raste (sipas vendbanimit: 6 Vushtrri, 1 Akrashticë, 1 Maxhunaj), komuna e Prizrenit 7 raste  (sipas vendbanimit: 4 Tupec dhe 3 Prizren), komuna Fushë Kosovë 6 raste (sipas vendbanimit: 3 Fushë Kosovë dhe 3 Miradi e Poshtme), komuna Obiliq 5 raste (sipas vendbanimit: 5 Milloshevë), dhe me nga 1 rast komuna Skenderaj (vendbanimi: 1 Likoc), komuna Gjilan (sipas vendbanimit: 1 Gjilan), komuna e Rahovecit (sipas vendbanimit: 1 Rahovec) dhe komuna e Mitrovicës (sipas vendbanimit: 1 Mitrovicë)

Sot më 07 qershor 2020, janë shëruar 6  pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 890 raste.

Nga data 08 shkurt  deri më 07 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 16.674 persona të dyshimtë në vírusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 1.234 raste, me gjithsej 31 raste të vdékjes të cilët kanë pasur sémundje të tjera shoqëruese.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke i obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndíhmë mjekésore nëse kanë símptoma.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *