Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Korrupsion i shfrenuar, narco-shteti i vetëm i Europës”, ministri i Jashtëm i Holandës: Shqipëria nuk është e gatshme për BE

“Shqipëria nuk është e gatshme për BE”, kështu mësohet të jetë shprehur ministri i Punëve të Jashtme të Holandës .

Hollanda beson se Bashkimi Evropian nuk duhet të fillojë bisedimet e pranimit me Shqipërinë. Në fillim të kësaj jave, udhëheqësit e BE-së argumentuan për këto bisedime. Sipas Ministrit Stef Blok (Punëve të Jashtme), Shqipëria nuk është ende gati për të hapur negociatat.

“Shqipëria duhet të ndërmarrë hapa të mëtejshëm, veçanërisht në trajtimin e korrupsionit dhe përmirësimin e sundimit të ligjit,” tha Blok pas Këshillit të Ministrave. Dhoma e Përfaqësuesve kaloi një mocion në qershor në të cilin një shumicë e madhe foli kundër bisedimeve të pranimit me Shqipërinë.

Për Maqedoninë Veriore, rruga duket e qartë për të filluar bisedimet me BE për anëtarësimin. “Maqedonia Veriore ka ndërmarrë hapa të mëdhenj përpara. Përparimi për sundimin e ligjit duhet të vazhdohet, kështu që ne shohim vend atje”, tha ministri, transmeton De Telegraaf.

Në një letër të përbashkët, Presidenti i BE Tusk, Presidenti i Parlamentit Evropian i bëri thirrje Sassoli, Presidentit të Komisionit Evropian Juncker dhe pasardhësit të tij më 1 nëntor për t’i bërë thirrje Ursula von der Leyen të fillojë bisedimet me të dy vendet. “Maqedonia Veriore dhe Shqipëria kanë bërë atë që kemi kërkuar prej tyre.”

Korrupsioni dhe droga

Sipas medias medias holandeze, ministrat e Jashtëm të BE do të diskutojnë çështjen brenda një jave e gjysmë. Nëse ata nuk mund ta zgjidhin atë, ajo do të kalohet në krye të krerëve evropianë të shtetit dhe qeverisë, që është disa ditë më vonë.

“Korrupsioni është ende i shfrenuar në Shqipëri dhe vendi së fundmi ka qenë “narco-shteti i vetëm i Evropës” në lajme. Shqipëria është një furnizues i madh i marihuanës. Një raport i Departamentit Amerikan të Shtetit përshkroi “korrupsionin e madh, institucionet e dobëta qeveritare” dhe foli për kontrabandën njerëzore, rrjetet e drogës dhe evazionin e taksave në shkallë të gjerë. Mediat britanike si The Guardian dhe The Independent paralajmëruan për “Kolumbinë e Evropës””, shkruan De Telegraaf.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *