Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëShëndetiTe FunditTe Gjitha

Koronavirusi/ “Presidenti të mbledhë Këshillin e Sigurisë”, Altin Goxhaj: Këta i kanë hequr shulat mjekësisë

Avokati Altin Goxhaj ishte i ftuar në studion e lajmeve të Fax News ku foli për rrezikun që i kanoset vcendit në përhaqjen e Koronavirusit pas rasteve të shumta të konstatuara në vendin fqinj, Itali.

Goxhaj tha se askush nuk mund ta dallojë menjëherë dhe të flasë për shifra apo raste, ndërsa shtoi se depërtimi i tij në Shqipëri është një rrisk shumë i lartë.

Avokati akuzoi shtetin për heqjen e laboratorëve që  mund të shërbenin për trajtimin e epidemive të tilla, ndërsa masat e marra deri më tani sipas tij, janë të pamjaftueshme.

“Këta i kanë hequr shulat mjekësisë, dje në Itali kishte një dyndje të madhe të ardhjes në Shqipëri të trageteve nga shqiptarët që jetonin në veri të vendit fqinj që për mua është budallallëk. Nuk është lajmi që po vijnë por që nuk po i kontrollin njeri kur zbresin se kushtet që kemi janë skandaloze. Që kur u bënë PPP laboratorët i ka marrë Vilma Nushi me oligarkët, janë zhdukur laboratoët në rrethe. Këta kaq shumë po na vjedhin sa po na vrasin. Kam këtu 50 maska, i kam sjellë për Fax Neës në shenjë sensibuilizimi. I kam marrë në kohën kur vazhdimisht sulmohej Tirana me gaz nga general Lleshi, u detyrova bleva maska kur u preka nga helmimi. Atëherë kishte, tani janë zhdukur, në fillim të Janarit ka shpërthyer, dhe qeveria duhej të merrte masa. Keto maska që kam sjellë janë një përdorimshe, dhe nuk rezistojnë gjatë.

Shqipëria duhej të ishte e furnizuar 100% për çdo banor në çdo rast. Kjo të ndihmon, nuk është e besdisshme, të krijon një izolim, të mbron. Mendo në autobus që fatorino mund ta marrë dhe transmetojë gjithë ditën. Nëse nuk e blen dot, ti thotë pronarit që vjedh shqiptarët për ta blerë. Duhej të ishte bërë më parë, tani është përhapur në Itali, të sigurt që do vijë edhe këtu. Nëse janë 170 të prekur në Itali deri më tani, të sigurt e keni se 2 prej tyre janë shqiptarë. Nuk e di njeri, të japësh garanci është idiotësi, unë di të them rriskun. Ky shtet na ka lënë pa laborator kundër koronavirusit, nuk ka blerë pajisjet e duhurua për kontrollet”, tha avokati.

Goxhaj tha se priste nga qeveria të shpërndante spote sensibilizuese dhe këshilluese, ndërsa ka dhënë edhe disa këshilla ndaj qytetarëve për të parandaluar infektimin.

“Unë prisja të kishte një spot, qef kanë ti japin lekë mediat, se lekë kanë, që të jepnin këshilla njerëzve, për larjen e duarve psh. A ka mundësi njerëzit të marrin sapun apo detergjent me vete?! Duhet bërë nga mëngjesi deri në darkë, në çdo rast, çfarë të kushton, një shishe, një sapun të vogël, ndalon në një cep dhe lan duart. Duhet të mendosh se ke fëmijë dhe prindër në shtëpi. Është vërtetuar se koronavirusi prek njerëzit më të dobët. Unë mësova se është parashikuar që spitali i karantinës do të jetë ai i Kavajës, po ta shikosh kanë ngritur një qendër për përhapjen e koronavirusit. Mund të përdornin qendrën ushtarake, të merrnin një hotel me qera, apo ndonjë pasuri që i kanë konfiskuar mafias mund ta përdorin. Kanë kushtet por nuk ka asnjë angazhim, bëjnë vetëm llafe dhe shoë, nuk kanë mjekë, infermier, s’kanë bërë asgjë.

Dua të shpreh respektin më të madh për të gjithë mjekët,  është përgjegjësi e qeverisë nuk është e tyre. Nëse do të shpopullosh një vend merri mjekët, këta kanë përzënë edhe mjekët. Para 7 vjetësh shumë mjekë kishin mundësi të punonin në Shqipëri. Në 2001 në Rumani ministrja e Shëndetësisë kishte dalë dhe thënë se mjekët le ti pranojnë dhuratat, bakshishet, mjafton të mos ikin në Gjermani. Ndërsa këta e katërfishuan burgun ndaj mjekëve”.

Duke bërë një krahasim me Rumaninë e vitit 2001, Goxhaj ka përmendur laergimin masiv et ëmjekëve dhe infermierëve nga vendi. Më tej ai ka kërkuar nga Presidenti Ilir Meta që të mldhe që ditën e nesërme Këshillin e Sigurisë Kombëtare për koronavirusin duke e cilësuar si një çështje emergjente.

Avokati ka prekur shkurtimisht edhe punësimin e shtetasve të huaj që vijnë nga Lindja duke hedhur dyshime të forta se kjo bëhet me qëllim që sipas tij, most ë rriten rrogat e shqiptarëve pasi ata ë vijnë sipas tij, nuk kërkojnë shumë para.

“Këta kanë plan shpopullimin e Shqipërisë, e kam thënë një javë më parë këtu tek ju, sepse vetëm në Fax Neës mund të flitet për shpopullimin e Shqipërisë. Pasi nxora videon e kryeministrit, shpërthyen mediat pastaj. Pikërisht këta qelbësira përdorën gjithë mercenarët e Sorosit për të shpjeguar se shqiptarët ikën dhe s’ka kush rindërton dëmet e tërmetit pastaj marrim nga Azia dhe Afrika. Ata marrin para më pak se shqiptarët dhe kështu rrogat e shqiptarëve nuk rriten kurrë. I bëj thirrje Presidentit të mbledhë Këshillin e Sigurisë që nesër për koronavirusin, çfarë masash janë marrë dhe çfarë do të merren në vijim. Unë nuk i besoj kësaj qeverie çfarëdo që të thotë. Është shumë e rëndësisishme të flitet për grushtin e shtetit, por është akoma e rëndësishme edhe rreziku nga epidemia”.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *