Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Konte firmos dekretin: Cilat janë rregullat që duhet të ndjekin dyqanet që do të rifillojnë aktivitetin e tyre

Kryeministri italiane Giuseppe Conte ka firmosur një dekret të ri në lidhje me masat e reja që do të zbatohen në Itali.

Qendrimi në karantinë është zgjatur deri me datën 3 maj, ndërkohë që janë bërë disa lehtësime për rifillimin e disa aktiviteteve tregtare, që do të rihapen nga data 14 prill.

Studiot profesionale, fabrikat, libraritë dhe dyqanet e veshjeve për fëmijë janë ndër kategoritë që do të jenë në gjendje të riaktivizohen, por ata do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë vetëm duke respektuar disa kërkesa dhe masa paraprake të domosdoshme në funksion të kontrollimit të pandemisë Coronavirus.

Rregulla që duhen ndjekur për dyqanet që do të rihapen

1) Mirëmbajtja gjatë të gjitha fazave të veprimtarisë.

2) Garancia e pastërtisë dhe higjenës së mjedisit. Kjo duhet të bëhet të paktën dy herë në ditë dhe sipas orëve të hapjes

3) Garancia e ventilimit natyror adekuat dhe shkëmbimit të ajrit.

4) Disponueshmëria e gjerë dhe mundësia e përdorimit të sistemeve të dezinfektimit të duarve. Në veçanti, këto sisteme duhet të jenë të disponueshme së bashku me tastierat, ekranet me prekje dhe sistemet e pagesave.

5) Përdorimi i maskave në vende ose ambiente të mbyllura dhe në çdo rast në të gjitha fazat e mundshme të punës, ku distancimi ndërpersonal nuk mund të garantohet.

6) Përdorimi i dorezave “të disponueshme” në aktivitetet e blerjes, veçanërisht për blerjen e ushqimit dhe pijeve.

7) Informacion për të siguruar distancimin e klientëve që presin hyrjen.

(M.Q/Faxweb.al)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *