Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Komisioni i Ekonomisë miraton ligjin e ri, ja çfarë përfitojnë minatorët, naftëtarët dhe metalurgët

Komisioni i Ekonomisë ka miratuar ditën e sotme projektligjin i cili i hap rrugën trajtimit financiar shtesë për minatorët, naftëtarët dhe metalurgët.

Në ligjin e ri, po ashtu është e parashikuar edhe mosha e daljes të këtyre klasave si dhe përqindja që do t’ju shtohet për çdo vit pune në pensionin e pleqërisë.

Sipas ligjit, dalja në pension për punonjësit e minierave është përcaktuar të jetë në moshën 55 vjeç, 10 vjet përpara moshës ligjore të daljes në pension.

Ndërsa, përsa i përket naftëtarëve dhe metalurgëve, ligji i ri shprehimisht përcakton se mosha e daljes në pension do të jetë 60 vjeç.

Minatorëve do tu shtohet me 1% për çdo vit pune pensioni i pleqërisë ndërsa për naftëtarët dhe metalurgët shtesa është 0.6% e pensionit për çdo vit pune.

Bazuar në vjetërsinë e punës, minatorët përfitojnë një shtesë minimalisht prej 12.5 % të vlerës së pensionit që del aktualisht, ose 2 900 Lekë në muaj, ndërsa naftëtarëve e metalurgëve pensioni u rritet me 12 %, e cila i korrespondon një vlere prej 1 400 lekësh në muaj.

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *