Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Komisioneri Hahn i prerë: Arrestoni ‘peshqit e mëdhenj’ ose mund të ndërpresim hapjen e negociatave

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Europian, Johanes Hahn, është treguar skeptik për hapjen e e negociatave me Shqipërinë.

Në një intervistë të dhënë për median gjermane “Stuttgarter-Zeintung”, Johanes Hahn ka kërkuar arrestimin e “peshqve të mëdhenj”. Gjithashtu ai deklaroi se nëse nuk do të ketë arrestime politikanësh, BE mund të ndërpresë procesin e negociatave me Shqipërinë.

“Unë mund ta kuptoj skepticizmin, por gjithashtu nuk them se Shqipëria dhe ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë janë tashmë të gatshme për pranim.

Megjithatë, reformat e nevojshme mund të arrihen më së miri gjatë procesit të pranimit.

Merrni shembullin e korrupsionit.

Nga pikëpamja ligjore, të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor kanë një situatë ligjore që është e krahasueshme me tonat.

Por, në bisedimet e pranimit, i kushtojmë vëmendje faktit se ligjet zbatohen gjithashtu, rastet e korrupsionit vërtet sjellin para drejtësisë peshqit e mëdhenj që nuk kursehen.

Pa progres në këtë drejtim, ne mund të ndërpresim negociatat.

Pra, ne mund të kapërcejmë gjendjen akoma të pakënaqshme të sistemeve ligjore në Shqipëri dhe ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë kur të fillojmë bisedimet e pranimit”, deklaroi Hahn.

https://www.stuttgarter-zeitung.de/inhalt.interview-mit-eu-erweiterungskommissar-wir-muessen-die-einheit-europas-vollenden.926c0443-f14c-439d-89d6-172129e65016.html

(M.Q./Faxweb)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *