Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKulturëTe FunditTe Gjitha

Shuhet komediani i njohur Jerry Stiller, dashuria me Mearan dhe ngjitja në majat e karrierës

Aktori dhe komediani i njohur Jerry Stiller ka mbyllur përfundimisht sytë për shkaqe natyrale, tha djali i tij, aktori Ben Stiller në një postim në rrjetet sociale. Stuller ishte 92 vjeç.

“Ai ishte një baba dhe gjysh i shkëlqyeshëm, dhe burri më i përkushtuar për Anne për rreth 62 vjet. Ishte një humbje e madhe. Të dua ty baba”, shkruan i biri. Të bërit prindër nuk e ndaluan Stiller dhe Meara të ishin në rrugë duke ndjekur zanatin e tyre.

Ndoshta nga shumica, Jerry Stiller ishte i njohur për rolin e tij si Frank Costanza në shfaqjen “Seinfeld” dhe rreth një dekadë më vonë, si Arthur Spooner në sitcom, “Mbreti i Queens”. Stiller kishte humbur gruan e tij, Anne Meara, në vitin 2015.

Të dy u takuan në një thirrje të kastit në Nju Jork në 1953 dhe disa vjet më vonë u bënë ekipi i komedisë së përjetshëm “Stiller & Meara” – duke bërë emrin e tyre në vitet 1960 me shfaqje të shpeshta në shfaqje të shumëllojshme, duke përfshirë edhe “The Ed Sullivan Shoë”.

Jeta e Jerry Stillerit në foto Neë Yorker-i vendas e kapi herën e parë komedinë, frymëzoi ndërsa ishte rritur duke dëgjuar komedianin Eddie Cantor të dielave në në radio. Stiller i tha ClevelandSeniors.com në 2010 se ai identifikohej me Cantor sepse ai “erdhi nga Ana e Poshtme e Lindjes, ku unë u rrita”. “Ai ishte çifut,” tha Stiller.

Më i moshuari nga tre fëmijë, Stiller ndoqi babanë e tij të luftonte si një shofer autobusi i papunë dhe e përdori Hollyëood-in si një arratisje pasi familja lëvizi mjaft pak. “Unë u rrita me Andy Hardy dhe familjen Hardy me Judge Hardy dhe Halla Millie lart”, tha ai për serinë e filmave Andy Hardy të atëhershëm të popullarizuar, që interpreton Mickey Rooney.

“Doja të isha si ata. Doja të jetoja në Harpersfield, SH.B.A.” Pas një sulmi në Ushtri, Stiller punoi punë të ndryshme duke përfshirë larjen e dritareve, shitjen e akullores dhe drejtimin e një autobusi. Ai gjithashtu studioi dramë në Universitetin Siracuse dhe nisi karrierën e tij të aktrimit. Ishte ajo zanat që e njohu me dashurinë e tij gjatë gjithë jetës pasi ai dhe Meara u takuan në zyrën e një agjenti dhe u martuan shpejt pas kësaj.

Ndërsa ajo dëshironte të përqëndrohej në aktrimin dramatik, Stiller bindi gruan e tij që ata do të bënin një ekip të shkëlqyeshëm komedik të cilin ata e formuan pasi të dy ishin anëtarë të trupës së komedisë Compers Players. Deri në vitet 1960, dyshja kishin gjetur famë që shfaqeshin në “The Ed Sullivan Shoë”,- ai një burrë i shkurtër, hebre dhe ajo një grua e gjatë, irlandeze katolike – ishin një hit.

Në Meara Stiller gjeti shokun e tij të shpirtit. “Martesa jonë ka zgjatur sepse ne kemi të njëjtat ndjenja të pasigurisë për të qenë aktor,” i tha ai Neë York Daily Neës në 2012. “Ne kemi nevojë për stabilitet”. Ata prisnin më shumë se një dekadë para se të kishin fëmijë, djalin Ben dhe vajzën Amy, të cilët i ndoqën prindërit e tyre në biznesin e shfaqjes.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.