Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Kolegji Zgjedhor vendos kundër PD-së: Në zgjedhje duhet të shkojnë me 153 kandidatë për deputetë

Kolegji Zgjedhor ka pranuar padinë e Partisë Socialiste për të rrëzuar vendimin e KAS, sa i takon numrit të kandidatëve për deputetë në listat zgjedhore të 25 Prillit.

Në këtë mënyrë Kolegji detyron Partinë Demokratike që të hyjë në zgjedhje me 153 kandidatë dhe jo me 222, saç ishte pretendimi i tyre.

Pas dhënies së vendimit përfaqësuesi ligjor i socialistëve, Eridjan Salianji tha se kjo nuk ishte një fitore për PS-në, po një kthim në shinën e duhur të të gjithë procesit, dhe mundësi që palët të kenë rregulla të barabarta në lojë.

Ndërkohë me mbylljen e këtij vendimi, që nuk është i apelueshë, KQZ pritet që të miratojë dhe fletën e votimit, që do të përdoren në zgjedhjet e Prillit.

Përfaqësuesi ligjor i Partisë Demokratike, Ivi Kaso është larguar nga mbledhja ende pa u dhënë vendimi, dhe nuk ka preferuar që të bëjë asnjë koment për mediat e pranishme. Sipas PD-së shkurtimi i listave ka qëllime të pastra elektorale, dhe e dëmton ndjeshëm këtë forcë politike, që në këto zgjedhje ka dalë së bashku me aleatët e saj më të vegjël në një koalicion parazgjedhor.

(E.K/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.