Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Kush janë kokat e grupit kríminal që transportonin drògën nga Shqipëria drejt Italisë (EMRAT)

Dy prej të árrestuarve në Vlorë që vepronin si pjesë e grupit kríminal në fushën e tráfikut ndërkombëtar të drògës, janë identifikuar si Elton Hamza, Robert Muftari. Ata u kapën së bashku e të tjerë në operacionin pòlicor shqiptar në bashkëpunim me antimafian italiane duke tráfikuar 3.5 ton drògë me vlerë 40 milionë euro nga Shqipëria drejt Italisë në rrugë detare.

Myftari nuk është emër i panjohur për drejtësinë shqiptare pasi është árrestuar në qershor të vitit 2016 nga pòlicia e Vlorës. Myftari ishte në kërkim nga nëntori 2015, pasi tentoi të tráfikonte 800 kg kánabis drejt Italisë. Ai ishte në kërkim nga nëntori 2015, pasi tentoi të tráfikonte 800 kg kánabis drejt Italisë.

Operacioni i Departamentit të Antimáfias Italiane dhe i autoriteteve shqiptare me një skuadër të përbashkët investigative çoi në árrestimin e 37 personave mes Italisë e Shqipërisë. Mësohet se hetimet kanë nisur prej disa muajsh, dhe ka pasur një bashkëpunim dhe me SPAK për finalizimin e tij në Shqipëri.

Deri më tani në Shqipëri, nga Pòlicia e Shtetit, gjatë orëve të para të mëngjesit janë kapur 10 pjesëtarë të grupit kríminal.

Gjatë kontrolleve të ushtruara nga pòlicia është zbuluar në një magazinë në Vlorë një gomone me dy motorrë të fuqishëm e cila dyshohet se përfitohej nga grupit kri.minal për transportin e dr.ogës, sipas burimeve ky grup ushtronte aktivitetin kri.minal në fushën e dr.ogës që prej vitit 2015.(A.M/Faxweb.al)

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *