Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

“Koha është thelbësore”, Biden bën parashikimin shpresdhënës, ja kur do të arrihet imuniteti i tufës

Presidenti Joe Biden thotë se ai parashikon që vaksinat e koronavirusit do të jenë në dispozicion për këdo në vend deri në Pranverë – një objektiv ambicioz që mund të përmbushet vetëm me rritje të mprehtë në ritmin aktual të inokulimeve.

Shtetet e Bashkuara aktualisht po administrojnë rreth 1.2 milion injektime në ditë, tregojnë të dhënat e mbledhura nga Bloomberg, dhe Biden tha të hënën se ai pret që së shpejti të arrijnë 1.5 milion doza. Ai tha se administrata ka “angazhime nga disa prej prodhuesve që ata në të vërtetë do të prodhojnë më shumë vaksina”, megjithëse nuk tha cilat kompani.

Ndërsa rritet, ritmi aktual kërcënon të shtrihet vaksinimet në 2022, sepse dy vaksinat e para të aprovuara kërkojnë dy doza. Biden, i pyetur se kushdo që dëshiron të marrw vaksinwn do të jetë në gjendje ta marrë atë, tha se ai mendon se kjo është e mundur deri në pranverë, ndërsa “rrit aksesin” gjatë verës.

“Do të jetë një sfidë logjistike që tejkalon çdo gjë që kemi provuar ndonjëherë në këtë vend, por unë mendoj se mund ta bëjmë atë,” tha Biden të hënën, duke folur para gazetarëve pas një njoftimi në një ndërtesë ngjitur me Shtëpinë e Bardhë.

“Unë ndjehem i sigurt se deri në verë do të jemi në rrugën tonë të mirë për t’u drejtuar drejt imunitetit të tufave dhe për të rritur aksesin për njerëzit” që nuk janë në krye të listës, tha Biden. “Por unë ndihem mirë se ku po shkojmë dhe mendoj se mund ta bëjmë atë të kryer”.

Biden tha se ai është “optimist” që do të ketë vaksinë të mjaftueshme, si dhe njerëz dhe furnizime të mjaftueshme për t’i administruar ato. Ai përsëri inkurajoi amerikanët që të vishnin maska ​​për të ngadalësuar shpërthimin.

“Ka filluar të lëvizë, por unë kam besim se ne do ta mundim këtë,” tha ai. “Por ne ende do të flasim për këtë në verë. Ne do të merremi me këtë çështje në fillim të vjeshtës. ”

Një nga këshilltarët kryesorë të koronavirusit të Biden tha se do të ishte tremujori i tretë ose i katërt i vitit derisa furnizimi i vaksinave të arrijë kërkesën.

“Unë mendoj se do të jemi në tremujorin e tretë ose të katërt derisa të arrijmë në pikën e çdokujt që dëshiron të vaksinohet”, tha David Kessler, një nga zyrtarët që drejtoi përgjigjen e Covid për Biden, për SiriusXM “Radio Doctor” Raporte ”, organizuar nga Marc Siegel. “Por ky është shtypi i plotë gjyqësor. Nëse mund të bëjmë më mirë, do ta bëjmë ”.

SH.B.A. regjistroi të dielën 133,000 raste të reja me koronavirus, një prej totalit më të ulët në muaj pasi ngarkesat e çështjeve kanë rënë nga rekordet më të larta këtë muaj. Shkalla e vdekjes, megjithatë, është një tregues i mbetur dhe mbetet i lartë, duke përfshirë 1,814 të Dielën dhe 420,000 në përgjithësi deri më tani në SH.B.A.

Tensionet e reja kërcënojnë të nxisin shpërthime të reja. Shtëpia e Bardhë njoftoi më herët të hënën se po kufizonte udhëtimet nga Afrika e Jugut, ku një lloj i ri duket veçanërisht shqetësues dhe do të kërkonte një provë negative nga çdo udhëtar ajror që hipte në një fluturim në SH.B.A. nga jashtë.

Biden rinovoi thirrjen e tij për Kongresin që të miratojë një paketë të re të ndihmës koronavirus. “Koha është thelbësore” tha ai. “Ne nuk kemi mundësi të mos investojmë tani.”

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 Prillit ?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *