Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Rrëmbim kompetencash?! Zbardhet kërkesa e papritur e PS për KLSH: Kërkojmë shtimin e këtij posti

Fax News mëson se mazhoranca ka përgatitur një draft për të zhbllokuar procesin e emërimit të kryetarit të ri të KLSH ndërsa propozon shtimin e postit të zëvendëskryetarit të këtij institucioni të rëndësishëm.

“Kuvendi me propozim të Kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit emëron zëvendëskryetarin e Kontrollit të Lartë të Shtetit. Zëvendëskryetari emërohet për një mandat trevjeçar, me të drejtë rizgjedhje më shumë se një herë dhe ushtron funksionet e Kryetarit, në të gjitha rastet kur vendi i Kryetarit mbetet bosh për shkak të mbarimit të mandatit ose shkarkimit”, thuhet në propozimin e Partisë Socialiste.

Kjo e fundit ia delegon komisionit të ekonomisë kompetencen për të emëruar zëvëndëskryetarin.

“Komisioni për Ekonominë dhe Financat, brenda 15 ditëve vijuese i propozon Kuvendit, kandidaturën që do të komandohet në postin e Zëvendëskryetarit të KLSH dhe do të qëndrojë në detyrë deri në përfundimin e emërimit dhe plotësimit të vakancës së Kryetarit të KLSH” Projektligji pritet të dorezohet së shpejti në  Kuvend.

Një ditë më parë, Faxweb.al raportoi mbështetur në burime, se Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi i ka dërguar një letër zyrtare presidentit të vendit Ilir Metës ku thekson se po pret propozimin e e tij për kreun e Këshillit të Lartë të Shtetit.

“Z. President, në vazhdën e vakancës së krijuar me kryetarin e KLSH-së prej muajsh, ju lutem të ushtroni kompetencën tuaj dhe ju lutem sillni propozimin e radhes per kandidturën per kreun e KLSH-së.”- bëjnë të ditura burimet.

Zëdhënësi i presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar pas letrës zyrtare që  Ruçi i nisi Metës në lidhje me emrin e kreut të KLSH-së ku shkruan se kreu i shtetit e ka respektuar me përgjegjshmëri maksimale detyrimin kushtetues duke propozuar tre kandidatura mjaft dinjitoze dhe të kualifikuara për të garantuar pavarësinë e KLSH.

“Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta ka marrë një letër pak ditë më parë nga Kryetari i Kuvendit, z.Gramoz Ruçi për çështjen e KLSH. Presidenti Meta e ka respektuar me përgjegjshmëri maksimale detyrimin kushtetues duke propozuar tre kandidatura mjaft dinjitoze dhe të kualifikuara për të garantuar pavarësinë e KLSH. Presidenti Meta si gjithmonë do të përmbushë detyrimet e Tij kushtetuese për të garantuar pavarësinë e institucioneve.”- shkruan Blushi.


(F.GJ/FAXWEB.AL)

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *