Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

‘Kjo është Toka, jo Marsi’, banorët e tmerruar të Indonezisë postojnë pamje të qiellit të kuq gjak

Vendasit e tmerruar në Jambi, Indonezi kanë postuar video dhe foto të pabesueshme në internet të qiellit të ndritshëm portokalli dhe të kuqe gjaku, ndërsa zjarret në rajon vazhdojnë të digjen, duke ndryshuar dritën normale të ditës.

Disa banorë kanë postuar pamjet e tyre duke përdorur hashtag #prayforjambi dhe duke i bërë thirrje qeverisë të ndërmarrë veprime më të forta për të shuar zjarret dhe për të luftuar zhurmën.

Zjarret e pastrimit të tokës po shkaktojnë një rritje të lartë të nivelit të ndotësve të grimcave në ajër, të cilat filtrojnë disa nga gjatësitë e valëve të diellit, duke rezultuar në efektin e kuq intensiv, sipas një zëdhënësi të Agjencisë së Meteorologjisë Meteorologjike të Klimatologjisë dhe Gjeofizikës.

Djegiet e paligjshme të pastrimit të tokës në të gjithë Indonezinë krijojnë tym dhe shqetësim të rëndësishëm çdo vit. Mijëra shkolla u mbyllën në vend në fillim të këtij muaji për shkak të cilësisë së dobët të ajrit.

Shteti kohët e fundit vendosi mijëra oficerë shtesë për të luftuar zjarret në Sumatra dhe Kalimantan, duke e çuar numrin e përgjithshëm të personelit të përfshirë në mbi 14,000.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mund të Lexoni

Close