Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashShëndetiSportTe FunditTe Gjitha

Kishte takuar mbretëreshën dhe kabinetin qeveritar/ Ministrja spanjolle me koronavirus, 2968 të infektuar dhe 84 viktima në gjithë vendin (Masat)

Mbreti i Spanjës dhe kabineti i vendit janë testuar për koronavirus ndërsa skuadra e futbollit Real Madrid ka kaluar në karantinë, pasi virusi përhapet në të gjithë rajonin e Madridit. Aktivitetet parlamentare janë zvogëluar për të paktën dy javë.

Që pasditen e së enjtes, vendi kishte regjistruar 2,968 raste, nga të cilat gati gjysma janë në Madrid. Në mbarë vendin, 84 njerëz kanë vdekur, ndërsa 189 janë shëruar raporton Financial Times.

Mbreti Felipe VI dhe Mbretëresha Letizia iu nënshtruan testeve pasi u njoftua se Irene Montero, ministri e barazive në Spanjë, kishte kontraktuar me virusin. Montero ndoqi një ngjarje me mbretëreshën javën e kaluar. Ministri dhe partneri i saj, Pablo Iglesias, nënkryeministri i Spanjës dhe drejtuesi i partisë radikale Podemos, janë në karantinë.

Qeveria e Spanjës tha që gjendja e zonjës Montero ishte e mirë dhe se të gjithë anëtarët e kabinetit ishin duke kaluar testime, rezultatet e të cilave do të shpallen të enjten pasdite. Pedro Sánchez, kryeministri, i cili ishte për të kryesuar një seancë të kabinetit për të aprovuar një paketë ekonomike emergjente, do të marrë pjesë në takimet pasuese me telekonferencë.

Ndërkohë, Real Madrid tha se të dy ekipet e tij të futbollit dhe basketbollit, dhe stafi i asociuar, do të hynin në karantinë pasi një prej anëtarëve të ekipit të parë të basketbollit kishte testuar pozitivisht. Të gjitha lojërat e ndarjes së parë dhe të dytë në La Liga do të pezullohen për të paktën dy javë, transmeton Faxweb.al.

Ndërsa sëmundja u përhap, Shteti Bask, i cili ka regjistruar 346 raste, rezultati i dytë më i lartë në Spanjë, dhe Katalonja, e cila ka regjistruar vendin e tretë më të lartë me 260 raste, tha që ata po ndiqnin shembullin e Madridit dhe po mbyllnin shkollat ​​për të kufizuar transmetimin. Kështu vepruan dhe rajonet Galicia dhe Murcia. Përplasja në Madrid ka ulur numrin e pasagjerëve në transportin publik – një vektor i mundshëm i transmetimit – me rreth 40 përqind në krahasim me javën e kaluar.

“Ne do të bëjmë çfarëdo që të thotë ministria e shëndetësisë,” tha Isabel Díaz Ayuso, kreu i qeverisë rajonale të Madridit, para televizionit spanjoll të enjten në mëngjes, pasi ajo la të hapur mundësinë e një mbyllje të plotë të qytetit dhe zonës përreth. “Nëse ata më në fund vendosin ta bëjnë atë, ata duhet të na tregojnë se si ta mbyllim Madridin dhe ne do të bashkëpunojmë sa më shumë që mundemi.”

Ajo gjithashtu tha se autoritetet rajonale po kërkonin të trefishojnë numrin e shtretërve në spitale dhe njësi të kujdesit intensiv.

Administrata rajonale ka mbyllur këtë javë edhe muze, teatro dhe galeri – përfshirë Prado dhe Reina Sofia – për të luftuar përhapjen e virusit. Numri i turistëve në qytet është zvogëluar, dhe prenotimet përpara gjithashtu po shemben.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *