Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Vladimir Putin i dërgon medalje Kim Jong-un të zhdukur prej ditësh, kush e tërhoqi dekoratën

Presidenti rus Vladimir Putin i dha Kim Jong Unit të Koresë së Veriut një medalje mbi “përpjekjen e madhe personale të Kim për të ruajtur kujtesën e qytetarëve sovjetikë” që humbën jetën në vend, tha të martën ambasada ruse në Pyongyang.

Fotografitë e postuara në faqen e ambasadës në Facebook tregojnë se ambasadori Alexander Matsegora duke ia dhënë nderin Ministrit të Jashtëm të Koresë së Veriut Ri Yong-ho në Pyongyang. Kim Jong Un, i përfolur se ka probleme shëndetësore, nuk mori pjesë personalisht në ceremony sikurse edhe presidenti rus Vladimir Putin.

Personat e dukshëm në foto janë të veshur me maska ​​për fytyrën, edhe pse vendi nuk ka raportuar zyrtarisht një rast të vetëm të infeksionit të ri të koronavirusit.

Trupat sovjetikë ndihmuan për dëbimin e forcave japoneze nga gadishulli Korean në fazat e fundit të Luftës së Dytë Botërore. Bashkimi Sovjetik gjithashtu luajti rolin kryesor në instalimin e gjyshit të Kim Jong Un, Kim Il Sung, si udhëheqësi i parë i shtetit të lindur komunist në vitin 1948. Krahas Kinës, ajo mbështeti Korenë e Veriut gjatë Lúftës Koreane të viteve 1950, e cila kurrë nuk mbaroi zyrtarisht megjithë Armépushim 1953.

Kujtimi i Lúftës së Dytë Botërore është një burim i krenarisë së madhe patriotike në Rusi me konfliktin e njohur si Lúfta e Madhe Patriotike. Vitet e fundit, Moska u përqafua në vendet e mëparshme të Bllokut Lindor duke denoncuar ushtrinë e kuqe si një forcë okupuese dhe duke çmontuar monumentet e epokës së Lúftës së Ftohtë për ushtarët dhe gjeneralët sovjetikë.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *