Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Këshilli Politik bie dakord për dy pika të rëndësishme, Fax News zbardh temat që po diskutohen

Teksa vijon mbledhja e Këshillit Politik në rezidencën e ambasadores asmerikane, Yuri Yim, Fax News ka zbardhur disa detaje nga ajo çfarë po diskutohet prej orësh mes palëve.

Mësohet nga burimet se opozita ka bërë 6 propozime ndërsa ka pranuar një propozim të bërë nga përfaqësuesi i mazhorancës, Damian Gjiknuri, që është për formulen e KQZ me 3 nivele si dhe është zbardhur edhe një dakordësi sa i përket identifikimit biometrik të zgjedhësve, kërkesë kjo e opozitës.

Opozita e bashkuar propozon 6 pika ne tryeze:

-100 % identifikim biometrik në të gjithë Shqipërinë
-3 komisionerë të propzouar nga partitë politike i zgjedh KQZ me short
-2+2 komisonerë vëzhgues zgjidhen direkt nga partitë politike
-Ankimimi i procesit zgjedhor në Gjykatë Kushtetuese dhe jo si deri më tani në Kolegjin Zgjedhor si institucioni që ‘vuloste’ përfundimisht
-Opozita e bashkuar bie dakord me propozimin e PS për formulën e KQZ me 3 nivele
-Komisionerët e numërimiT, 1 anëtar nga kqz ose 3+3 vëzhgues nga partitë ose 4 komisionerë të zgjedhur nga 4 partitë më të mëdha në vend. Kryekomisioneri të jetë propozim i opozitës

Ndërkohë për identifikimin biometrik është rënë dakord që të dielën, por opozita e ka të paraqitur tek kërkesat e saj sot ndërsa ka ndërhyrë edhe OSBE si garant.

Ambasadorja e SHBA-ve Yuri Kim duket se është investuar shumë për përmbushjen e reformës zgjedhore në Shqipëri, ndërsa po mban nën presion të vazhdueshëm palët për të gjetur dakordësinë.

Ndërsa sot është vendosur si afati i fundit për dhënien fund të një odiseje të gjatë të reformës zgjedhore në vend, Yuri Kim ka paralajmëruar një tjetër deklaratë për shtyp në orët e pasditeS. Pas përfundimit të takimit me palët politike mbrëmjen e kaluar, ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim pohoi para mediave se ishte një ditë e vështirë.

Ajo tha se ka pasur përparim gjatë bisedimeve me palët ku morën pjesë edhe ambasadorët e BE-së dhe Britanisë së Madhe, ndërsa tha se edhe nesër do të vijojë një format i tillë për të gjetur mirëkuptim edhe në pikat që ndajnë palët.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *