Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Dezinfektoni mirë, por kurrë mos përzieni këtë përbërës nëse nuk doni shpërthime dhe rrezik për shëndetin

Ekziston një keqkuptim i zakonshëm: Ai është që ju do të merrni rezultate më të mira nëse përzieni produkte të ndryshme të pastrimit. E vërteta është se përzierja e tyre së bashku mund të jetë shumë e rrezikshme sepse kombinimi që merrni mund të prodhojë reaksione kimike të papritura që mund të jenë shumë të dëmshme për shëndetin tuaj.

Zbardhues dhe alkool: Kombinimi i këtyre dy kimikateve prodhon acid kloroform dhe muriatik (klorhidrik). Mund të shkaktojnë dëme në sistemin nervor, mushkëritë, veshkat, mëlçinë, sytë dhe lëkurën.

Zbardhues dhe uthull molle: Shtimi i një acidi të dobët në zbardhues prodhon gazra toksikë që mund të rezultojnë në djegie serioze kimike të syve dhe dëmtim të mushkërive.

Sodë dhe uthull: Uthulla është acid ndërsa soda e bukës është një bazë e dobët, kështu që kur ata janë të përzier së bashku ata reagojnë për të neutralizuar njëri-tjetrin, duke prodhuar kryesisht ujë dhe duke e bërë zgjidhjen gati të padobishme. Por gjëja më e rrezikshme është që kombinimi mund të shkaktojë një shpërthim nëse i përzieni në një enë të mbyllur.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *