Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Kërkesa e LGBTI për heqjen e fjalës nënë dhe baba, reagon ashpër deputeti: Keni ndërhyrë dhunshëm në jetën time, nuk ka për të guxuar njeri që djalit tim…

Deputeti i opozitës së re, Andi Përmeti ka reaguar ashpër pas kërkesës së komunitetit LGBTI për heqjen e fjalëve “nënë” dhe “baba” dhe për t’i zëvendësuar me fjalët “prind 1” dhe “prind 2”.

Andi Përmeti shkruan në një status në Facebook se komuniteti LGBTI ka nderhyre dhunshem, frikshem dhe ne menyren me abuzive te mundshme ne jeten e të gjithëve.

Përmeti sqaron se nuk ka asgjë kundër tyre dhe se ata kanaë të drejtën e tyre të krijojnë familje dhe të jetojnë si të duan, ama kjo nuk do të thotë se kanë të drejtë të ndërhyjnë në jetën e të tjerëve.

Në fund, Përmeti përmend dhe djalin e tij, për të cilin thotë se nuk ka për të guxuar njeri që ta detyrojë të mos i thërrasë atij baba, apo nënës së tij nënë.

Reagimi i plotë:

Per konceptin Nënë dhe konceptin Baba!

Gjate jetes sime jam ndeshur shpesh me debate, nga me te ndryshmet, debate juridike, debate politike, debate sporti, debate morali por kurre me pare nuk kisha ndeshur nje debat kaq te peshtire, denigrues, te turpshme dhe kobsjelles sesa debati i diteve te fundit per te vrare fjalen nene dhe baba.

Une personalisht nuk kam pasur asnje problem sesi dikush e trajton jeten e tij, qofte kjo ndjesore, qofte seksuale. Gjithmone kam qene mbeshtetes i te drejtes se gjithkush ka te drejte ta jetoje jeten e tij sic do, pa u gjykuar e as paragjykuar nga askush. Nuk kam gjykuar as 17 majin, diten kur vrullshem jeta seksuale e dikujt nderhynte ne te gjithe vendin, me prepotence, ne shesh, para gjithkujt sikur cdo banor i ketij vendi te kishte detyrimin te dinte pjesen seksuale te gjithkujt.

Imagjino sikur kete ta benin edhe heteroseksualet, te dilnin e te krenohesin se cfare benin ne jeten e tyre ndjesore a seksuale. Nuk shkon dhe nuk shkon as 17 maji per te njejten barazi. Por nqs deri me sot nuk kam pasur asnje kundershti ndaj ketij komuniteti, perkundrazi kam menduar gjithmone qe jane ne te drejten e tyre, sot ate kane nderhyre dhunshem, frikshem dhe ne menyren me abuzive te mundshme ne jeten time dhe te gjithkujt.

Ata kerkojne te hiqet fjala nene dhe fjala baba. A thua qe ne bote i ka sjell lejleku? Kjo eshte e tepert dhe nuk ka te beje me me ta, se cfare ata bejne, si jetojne, me ke jetojne, a ndihem te persekutuar a jo? Ketu jane ata qe po tentojne te na persekutojne ne, me forcen dhe dhunen me te madhe, duke kerkuar te relativizojme gjithcka Perendia dhe natyra ka krijuar: familjen, nenen, babain. Kjo eshte e tepert dhe nuk mund te merret me shaka. Jo kjo.

Ata kane nene e baba. Ata kane familje dhe padiskutim kane te drejte te krijojne familjen e tyre, si ata e mendojne, si ata e ndjejne por pa u lejuar per asnje cast te nderhyjne dhunshem ne familjen time, ne familjen e cdo shqiptari.

Nuk ka per te guxuar kush te detyroje djalin tim mos i therrase nene, nenes se tij dhe mua, baba. Kjo tejkalon cdo kauze. Kjo ka te beje me vet themelin e jetes, mbi ate qe ne jemi krijuar dhe rritur. Kjo eshte nje kauze ku ne si shoqeri duhet te jemi qartazi te prere per te mos lejuar askend te nderhyje dhunshem ne familjet tone. Kjo eshte nje kauze ku ne qartazi duhet te distancohemi nga gjithkush qe kerkon te denigroje, poshteroje dhe shkaterroje familjet tone. Kjo eshte e teper. Mjaf me.

(E.H/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.