Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Kemi një marrëveshje që mund të jetë shumë e mirë”, Yuri Kim: Ja në dorën e kujt është topi tani

Sot ishte dita e dytë që mbledhja e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore u mbajt në rezidencën e Ambasadës Amerikanë në prezencën e Yuri Kim. Në mbledhjen e orës 20:30 munguan përfaqësuesit e opozitës jashtëparlamentare dhe për këtë, ambasadorja foli në konferencë për mediat duke i dhënë një mesazh publik Bashës.

Yuri Kim i sqaroi se ka ardhur koha që duhet të thojë “Po” për Shqipërinë dhe e ardhmja mbetet në duart e tij.

“U takuam për 9 orë të tjera dhe bëmë progres të jashtëzakonshëm. Sikurse thashë dhe dje në një negociatë kaq të rëndësishme për të ardhmen e Shqipërisë, cdo palë, cdo parti i kërkohet që të japë në mënyrë që Shqipëria të fitojë. Gjithashtu cdo palë fitojë, populli shqiptar mund të fitojë akoma më shumë. Cdo palë dha por më duhet ti jap merita të vecanta partisë në pushtet. Ne bëmë të qartë se partia në pushtet ka privilegjet e tyre dhe duhet të bënin më shumë dhe e bënë. E përgëzoj për atë që bënë këtë mbrëmje.

Ne kemi atë që mund të jetë një marrëveshje shumë e mirë. Është një marrëveshje e cila do ta vendosë shqipërinë në mënyrë të patundur drejt anëtarësimit në BE. Është një marrëveshje që mund ta vendosë që ka në dorë integrimin e Shqipërisë. Përmban masa që janë adresuar nga ODHIR. Përmban gjithashtu hapa domethënës që nuk janë rekomanduar nga ODIHR por mund të shiheshin si një hap i rëndësishëm në Shqipëri. Ka ardhur koha për opozitën, për Partinë Demokratikë, për mikun tim Luli basha që të balancojë të gjithë faktorët dhe të thojë po për popullin shqiptar dhe po për Shqipërinë në Europë. Topi është në fushën e tij, e ardhmja është në duart e tij”, thaYuri Kim.

Këshilli Politik nuk ka arritur ende dakordësi të plotë sa i përket Reformës Zgjedhore dhe kjo është arsyeja përse janë përfshirë ndërkombëtarët.(A.M/Faxweb.al)

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *