Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

“Iu tregoj dy qëllimet Ramës për të “kapur universitetet”, Këlliçi: Zgjedhjet janë të jashtëligjshme

Kryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike Belind Këlliçi gjatë një lidhje për emisionin “Pasdite me Xhaxhiun” në Fax News foli mbi debatin e ditëve të fundit mes ministrisë së arsimit dhe rektorateve të universiteteve në vend. Debati ka të bëjë me mbajtjen e zgjedhjeve në institucionet e arsimit të lartë.

“Këto zgjedhje nuk mund të mbahen në një situatë të tillë që po kalon vendi dhe mazhoranca ose më saktë Edi Rama ka në plan të kapë universitetet pasi ka dy qëllime.

E para Rama kërkon që të marrë kampusin e Qytetit Studenti një plan që ka filluar që prej një viti  dhe plani i dytë është marrja në kontroll e Kopështit Botanik pasi është në pronësi të universitetit dhe pa zgjedhur rektorin që do vetë nuk mund ti marrë asnjërën pasi duhet firma e rektorit. Në kohë pandemie nuk lejohen asnjë lloj procesi zgjedhjesh pasi parashikohet edhe në kushtetutë,-tha Këlliçi

Kreu i forumit demokrat tha se ka një person që luan levat e këtyre veprimeve dhe që viziton shpesh ministrinë e arsimit por nuk permendi emra.

Në lidhje me rihapjen e auditoreve ai tha se “nuk është asgjë gati ne infrastrukturës, nuk ka një plan për masat në lidhje me distancën si dhe dezinfektimin e ambjenteve por jo vetëm”.

Këlliçi u ndal edhe tek masat ekonomike që ka marrrë qeveria ku tha se “studentët nuk janë përfshirë në një plan të tillë ekonomik, pasi ata përballen me qeratë dhe shumë shpenzime të tjera..

 

 

Fjalët Kyce
Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.