AktualitetBotaFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Kapet gjysmë ton drogë, mediat italiane: Ka ardhur nga Shqipëria

Mbi gjysmë ton drogë janë sekuestruar në bregdetin e Leçes ndërsa autoritetet italiane janë shprehur se kishte mbërritur nga Shqipëria.

Efektivët rojes së financave pikasën një individ përgjatë rrugës provinciale që lidh kryeqytetin Salento me marinsën e Torre Chianca mëngjesin e djeshëm. efektivët e Njësisë së Policisë Ekonomike dhe Financiare vunë re një automjet jashtë rrugës duke tërhequr një karrocë me një varkë prej rreth gjashtë metrash.

Të gjitha pa të dhëna identifikimi dhe me një motor të jashtëm. Duke pasur parasysh kohën e pazakontë, financierët kaluan në një kontroll të menjëhershëm të varkës së pajisur për peshkim. Përmes dhomës së operacionit ata u kthyen te pronari, Mauro Centonze, 45 vjeç shtetas italian”.

“Burri ishte tashmë i pranishëm në bazat e të dhënave të flakës së verdhë, siç raportohet për veprat penale të trafikut të drogës. Pas kthimit në shtëpinë e 45-vjeçarit, ushtria arriti në një shtëpi në lagjen Borgo San Nicola, ku mjetet ishin parkuar në një shesh ngjitur, të fshehur nga sytë e një kishe nga një gardh mjaft i lartë. Brenda sheshit, përveç disa automjeteve të punës dhe copëzave të materialeve të ndërtimit, aty ishte automjeti jashtë rrugës i vërejtur në mëngjes dhe tre varka”.

Brenda barkës, u konstatuan 450 kilogramë marihuanë të ndarë në 219 pako, 75 kilogramë hashash të ndarë në 31 shkopinj dhe tre litra e gjysmë vaj hash për një peshë prej tre kilogramësh. Në atë pikë, kontrolli ishte shtrirë në pjesën tjetër të zonës së përdorur si punëtori dhe shtëpi, ku u zbuluan dhe sekuestruan edhe armë dhe municione. Ushtria sekuestroi dy pushkë të kalibrit 4.5, një pistoletë të tipit Beretta me 4.5 kalibër, një pistoletë gjuetie qenësh të kalibrit 8 kalibër pa kapak të kuq me 23 fishekë, një fashë 20 kalibër, dy plumba kalibri 9.

Sasia e madhe e lëndës narkotike të sekuestruar, sigurisht e mbërritur nga ana tjetër e detit Adriatik, rapotojnë mediat e vendit fqinj duke iu referuar Shqipërisë.
Autoritetet dyshojnë se mund të destinohej për tregun Salento dhe mbase jo vetëm, dhe nëse lënda narkotike do të ishte vendosur në tregjet lokale, do të kishte dhënë shuma për disa dhjetëra mijëra euro. Personi që u arrestua në flagrancë pritet të japë dëshminë e tij në Prokurorinë e Leçes.


(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Burg nga disa muaj deri në 15 vite për ata që dalin pa leje dhe shkelin karantinën, si e komentoni nismën e fundit të kryeministrit Rama?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *