AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Kandaja shkon drejt zgjedhjeve të përgjithshme, Justin Trudeau në pozita jo të favorshme

Kryeministri Kanadez Justin Trudeau ka thirrur një zgjedhje të përgjithshme me datë 21 tetor. Sondazhet e opinioneve tregojnë se do të jetë një garë e vështirë për Trudeau, i cili po kërkon një mandat të dytë në detyrë.

Fushata pritet të përqendrohet në çështje të përballueshmërisë, ekonomisë dhe çështjeve të klimës. Kryeministri vizitoi Guvernatorin e Përgjithshëm, përfaqësuesin e Mbretëreshës në Kanada, të Mërkurën në mëngjes për të filluar zyrtarisht fushatën.

Trudeau përshkroi arritjet e tij mbi ekonominë dhe mjedisin në një njoftim, duke thënë: “Kanadezët edhe një herë duhet të votojnë për vendin në të cilin duan të jetojnë”. Kanadaja ka një datë federale të zgjedhjeve fikse dhe Kanadezët duhet të drejtohen në votime çdo katër vjet. Kjo fushatë do të jetë  40 ditore relativisht e shkurtër, ose pak më shumë se pesë javë.

Gjatë verës, partitë rivale po respektojnë mesazhin e tyre, duke u përqëndruar në ekonomi dhe koston e jetesës. Ata gjithashtu kanë mprehur sulmet e tyre kundër Trudeau, i cili ata thonë se nuk ka përmbushur pritjet e Kanadezëve.

Trudeau do të duhet të mbrojë rekordin e tij, përfshirë trajtimin e tij këtë vit të një krize etike që rezultoi e kushtueshme politikisht. Një person i afër i tij ishte përpjekur në mënyrë të padrejtë të ndikojë tek  një ish-ministër mbi ndjekjen e SNC-Lavalin, një kompani e madhe inxhinierike dhe ndërtimi që përballet me një proces penal. Kjo çështje u ngrit të mërkurën në mëngjes nga udhëheqësi i Konservatorit Andreë Scheer, i cili lëshoi ​​një qortim kundër udhëheqësit Liberal, duke thënë se Kanadezët “nuk mund t’i besojnë Justin Trudeau”.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Palët politike u ulën në tavolinë për Reformën Zgjedhore, mendoni se është arritur një marrëveshje mes liderëve kryesorë dhe për çështje të tjera?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *