Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Kancelarja Merkel tregon datën e saktë, ja kur pritet të përfundojë procesi i vaksinimit

Procesi i vaksinimit në Gjermani do të përfundojë deri në 21 Shtator, la të kuptohet sot Kancelarja Angela Merkel, duke anuluar indirekt premtimin e Ministrit të Shëndetësisë për të ofruar vaksinim për të gjithë “deri në verë”.

Duke iu referuar mungesës së vaksinave dhe vonesave në vaksinimin e popullatës, Merkel theksoi se kjo është për shkak të faktit se vaksina është prodhuar nga Pfizer, e cila, siç tha ajo, e kanalizon prodhimin e saj kryesisht në tregun amerikan.

“BioNTech është një kompani fillestare,” tha Kancelarja, por u duk e bindur se 8.8 milion këste të premtuara do të dorëzohen brenda tremujorit të parë të vitit.

“Nuk ka asnjë informacion që ky angazhim nuk do të mbahet,” shtoi ajo, duke theksuarse deri në fund të verës, të gjithë në Gjermani duhet të jenë në gjendje të vaksinohen.

Fundi “kalendarik” i verës sipas Merkel është 21 Shtatori.

Pas rritjes së rasteve të reja dhe vdekjeve nga COVID 19 a mendoni se qeveria dhe Komiteti Teknik duhet të ashpërsojnë masat antiCovid?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *