Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Ju lutem na ndihmoni, jemi shumë të varfër”, Rama në konferencën e Donatorëve ju shtrin dorën vendeve të BE-së: Jemi vend i vogël, nuk kemi para

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në fillim të Konferencës së Donatorëve që po mbahet në Bruksel, në kuadër të mbledhjes së fondeve për të rimëkëmbur zonat që u shkatërruan nga tërmeti i 26 nëntorit, ku mbetën të vdekur 51 persona.

Rama e nisi fjalimin duke falenderuar shtetet pjesamrrëse në gjuhën e tyre anëtare. Rama u shpreh se kërkon që të arrijë shifrën prej 1 miliardë euro, pasi sipas tij janë 17 mijë familje pa shtëpi.

Rama kërkoi ndihmën e vendeve që ishin të pranishme, ndërkohë që shtoi se Shqipëria nuk ka mundësi ekonomike, pasi është një vend shumë i varfër.

“Flas këtu nga zemra e të gjithë shqiptarëve. Faleminderit që pranuat ftesën për të marrë pjesë. Ju lutem na ndihmoni ndërkohë që po përpiqemi të rimëkembemi nga tërmeti.

Faleminderit të gjithë se bashku me miqtë tanë europianë për këtë konferencë të jashtëzakonshme. Jemi këtu për të ndërtuar për fëmijët tanë një hapësirë krejt ndryshe. Faleminderit të gjithë përfaqësuesve të bankave kombëtare dhe shumë të tjerë. Nuk ka kufij për mirënjohjen që ndjej ndaj të gjithë jush.

Ishim të tronditur nga tërmeti i 18 tetor, kur KE nuk u hapën negociatat. Nuk jemi vendi i vetëm më fatkeqësi natyrore. Por jemi vend i vogël dhe i varfër. Shtetet e mëdha arrijnë ti përgjigjen fatkeqësive natyrore, për vende të vogla nuk është shumë e thjeshtë dhe unë jam krenar për mënyrën se si ne reagum pas tëmetit. Me shpëtimin e jetëve.

Patëm një reagim shumë të gjerë ndërkombëtar për tu përballur me këtë situatë. Kemi parë sesi kemi bërë një punë të jashtëzakohsme për nxjerrjen e njerëzve nga rrënojat, por duhej edhe puna e jashtëzakonshme e ekipeve të shpëtimit.

Bilanci i të vdekurve do të ishtë më i madh. E ardhmja është sfiduese se dhe 17 mijë njerëz janë pa ndërtesa dhe shtëpitë duhet të ndërtohen. Ka edhe objekte të pasurisë kombëtare që duhet rinovuar. Na duhet shifra prej 1 miliardë eruo për tu ndërtuar. Për ne kjo është një shumë, shumë e madhe që nuk e bëjmë, dot, nuk kemi para. Ju lutem na ndihmoni. Ju lutem, ne do bëjmë çtë mundëmi. Po ju kërkoj që të bëni cfarë ju të mundeni, ju lutem.

Ndërkohë është diçka që shkon përtej nevojave me apo pa tërmetin. Bëhet fjalë për vendimn e KE-së, që do të merret në samitin e Zgarebit dhe aty të na jepnin dritën jeshile për në BE.

Nuk është se BE po jeton kohë të lehta, por është koha të ecim para. U ndjem të prekur dhe të poshtëruar me vendimin e 18 tëtorit.”- tha Rama.

Fjalët Kyce
Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.