Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

Ju del gjumi në mes të natës dhe e keni të pamundur të flini? Mësoni këto taktika efektive

Shumë njerëz do t’ju thonë që të filloni të meditoni ose të mbani një ditar të gjumit nëse keni probleme me gjumin. Por kjo nuk është saktësisht e dobishme kur zgjoheni në 3 të mëngjesit, dhe e vetmja gjë që dëshironi është të riktheheni në gjumë. Ajo që ju nevojitet janë mënyra praktike për të nxitur gjumin. Për disa, do të duhet të ngriheni nga shtrati, por për disa të tjerë, gjithçka që duhet të bëni është të qëndroni atje ku jeni.

Më poshtë janë listuar disa metoda të mbështetura nga shkenca që mund t’ju ndihmojnë tw flini gjumw rehat.

1. Bëni disa ushtrime të tensionimit të gishtërinjve.

Ushtrimet progresive të relaksimit të muskujve do t’ju ndihmojnë të lehtësoni trupin tuaj dhe të shpëtoni nga stresi. Përkulni këmbët duke i shtrënguar së bashku dhe relaksohuni ngadalë. Për më tepër, ju mund të lëvizni gishtat e këmbës, t’i ngrini lart dhe pastaj t’i ktheni në pozicionin e tyre normal. Mbajini gishtat në çdo pozicion për 10 sekonda përpara se t’i relaksoni.

2. Duhet të dëboni kafshën tuaj nga shtrati.

Fjetja me një kafshë mund të jetë e mirë dhe e keqe. Siç ka treguar një studim, kafshët shtëpiake mund të na ndihmojnë të ulim nivelin e stresit, por ato mund të na prishin gjumin. Kjo varet nga fakti nëse kafsha është e zhurmshme dhe lëviz shpesh gjatë natës. Për ata që vuajnë nga alergjitë, do të ishte mirë të mos lejonin kafshë shtëpiake në shtrat.

Pra, nëse ndiheni sikur kafsha juaj shtëpiak po prish gjumin tuaj, stërvitini ata të mos flenë me ju. Ju mund t’u merrni atyre një shtrat të veçantë dhe t’i mësoni të flenë në të.

3. Shmangni kapjen e telefonit tuaj dhe në vend të kësaj kapni një libër.

Melatonina është një hormon i nevojshëm për gjumin rikuperues. Nëse jeni zgjuar në mes të natës, ju mungon melatonina dhe përdorimi i telefonit nuk do të rrisë nivelet e tij. Përkundrazi, drita nga ekrani do ta zvogëlojë atë edhe më shumë dhe do ta bëjë të pamundur gjumin. Ajo që duhet të bëni është të hiqni plotësisht telefonin nga dhoma.

Ajo që ju ndihmon të bini në gjumë përsëri është leximi i një libri. Do ju duhet të ndizni dritën, por leximi me siguri do t’ju ndihmojë t’ju vijë gjumi.

4. Bëni një dush të vakët

Shumë mjekë rekomandojnë të bëni dush rreth një orë para se të shkoni në shtrat. Kjo sepse, në mënyrë që të ndjehemi të përgjumur, temperatura e trupit duhet të ulet. Pra, nëse bëni një dush menjëherë para gjumit, trupi juaj do të ndihet me energji dhe jo i gatshëm për gjumë.

Ndonjëherë, kur zgjohemi në mes të natës, ndihemi të mbinxehur. Duke bërë një dush të vakët apo të ftohtë, ne jemi në gjendje të ulim temperaturën e trupit dhe të pastrojmë mendjet tona, gjë që na ndihmon të biem në gjumë shumë më shpejt.

6. Vishni çorape.

Çorapet kanë aftësinë të zgjerojnë enët e gjakut në këmbët tona dhe të transferojnë ngrohtësinë e tyre në pjesën tjetër të trupit. Një studim ka zbuluar se veshja e çorapeve në shtrat përmirësonte cilësinë e gjumit dhe kohëzgjatjen e saj. Sigurohuni që të mos vishni çorape të ngushta që do të ndërhyjnë në qarkullimin e gjakut.

7. Çohuni dhe bëni diçka pas 20 minutash.

Ju keni qenë në shtrat për 20 minuta duke u përpjekur të riktheheni në gjumë, por mendja juaj vazhdon të vrapojë. Në vend që të qëndroni shtrirë ju duhet të ngriheni dhe të shkoni në një dhomë tjetër. Uluni në një karrige ose divan dhe bëni diçka relaksuese. Dëgjimi i muzikës ose leximi i një libri janë mundësi të mira, por më e rëndësishmja, lini shtratin tuaj dhe shkoni në një dhomë tjetër.

Nëse qëndroni në shtrat, mendja juaj do të mbetet akoma në gjendjen e saj të zgjuar. Gjithashtu, shmangni çdo gjë stresuese, do të keni mjaft kohë për t’u marrë me ato gjëra në mëngjes.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.