Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Jovertebrori më i pazakontë detar që do të shihni ndonjëherë. Njihuni me krijesën mesmerizuese të quajtur “Shaun Delja”

Ky jovertebror detar ka sy me ngjyrë të zezë me rruaza të vendosura afër së bashku, rinoforë me maja të zeza që i ngjajnë veshëve të deleve ose antenave të insekteve që dalin nga koka e tij e bardhë dhe cerata jeshile me pika që del nga sipërfaqja e sipërme e trupit të tij.

Cerata e kërmillit të detit janë shtojca si gjethe të ngjashme me një fabrikë aloe vera ose një zebër të shijshme, por tipike me maja rozë, vjollcë ose të bardhë, dhe ato përmbajnë degë të gjëndrës tretëse.

Ndërkohë, rinoforët marrin sinjale kimike në ujë, duke i dhënë shulës së detit nuhatjen e tij dhe duke i mundësuar asaj të gjejë burime ushqimore.

“Herën e parë kur pashë Shaun Dele në Romblon [në Filipine], u habita nga sa e vogël ishte,” tha Ara Juan, një zhytës i zjarrtë dhe avokat i oqeanit.

“Herën e dytë në Dauin, [në provincën e] Negros Oriental, ishte më emocionuese – pashë pesë prej tyre të vendosur mbi një gjethe, kështu që dukej sikur po kullotnin në një fushë algash”.

“Shaun the Dele” është ajo që shumë zhytës në Filipine e quajnë me dashuri një krijesë detare kurioze e njohur si delet e gjetheve (Costasiella kuroshimae) për shkak të ngjashmërisë së saj me qengjin e animuar. Përkundër asaj që sugjeron emri i saj, delet e gjetheve nuk janë as gjethe, as dele – është një kërcell deti.

“Ata janë krijesa delikate dhe trupat e tyre janë si kërmijtë pa predha”, tha Genevieve Reyes, një zhytës dhe fotograf. “Delet e gjetheve nuk fshihen ose tërhiqen kur ndiejnë praninë tuaj. Ata kanë një jetë rutinë, duke rrethuar fletën e një algaje dhe duke kullotur në botën e tyre të vogël.”

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.