FlashSportTe FunditTe Gjitha

Jeni kurioz të dini sa arkëtuan menaxherët nga merkato? Njihuni me shifrën e ‘çmendur’

Menaxherët e lojtarëve janë kthyer në figura të rëndësishme në merkaton e futbollistëve. Shpesh ata vendosin fatet e transferimit të lojtarëve dhe për këtë gjë paguhen me miliona. Çka tregon se futbolli sot është gjithnjë e më shumë i lidhur me paranë.

Sipas FIFA TMS (Transfer Matching System), verën e fundit, prokuratorët, agjentët apo menaxherët e lojtarëve kanë arkëtuar shifrën e çmendur të 529 milionë eurove. Shumë që tregon se komisionet e tyre në transferimin e lojtarëve janë rritur shumë kohët e fundit.

FIFA TMS ka bërë me dije gjithashtu se këtë verë janë zyrtarizuar 8.746 lëvizje në merkato, ndërkohë që verën e 2018-ës u realizuan 8.527 transferime.

A mendoni se jemi në gjendje të mbrohemi apo të menaxhojmë një 'krizë" të shpërthimit të Koronavirusit në vend?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *