Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

“Mund të jetë ndër vaksinat e para kundër virusit”, mjeku flet me optimizëm për situatën pandemike teksa përmend një ilaç

Mjeku Ramadan Jashari gjatë një lidhje me Skype për Fax News komentoi situatën pandemike dhe masat që po merren në lidhje me këtë situatë.

Ai tha “se kurba e infektimit me Covid-19 ka rënë në Shqipëri dhe se masat e rihapjes që po ndërmerren mund të përshijnë edhe hapjen rihapjen e shkollave por në mënyrë të kontrolluar.

Është e rëndësishme të ndalohen grumbullimet e njrëzve”,-tha mjeku

Sa i përket situatës në botë ai tha “se është rritur numri i testeve në mënyrë masive dhe se testimet janë bërë në disa faza dhe ka patur disa trajtime eksperimentale tek pacientët por nuk është e sigurtë akoma nëse ndikon klima në dobësimin e këtij virusi”.

Mjeku foli edhe për një ilaç i quajtur Remdesivir i cili u konsiderua si një medikament potencial për virusin. “FDA në SHBA e konsideroi të rëndësishëm këtë ilaë për virusin. Mund të jetë ndër vaksinat e para kundër virusit”.

Vend i cili e ka menaxhuar më mirë situatën pandemike është Gjermani sipas mjekut.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mund të Lexoni

Close