Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Izrael/ Rrëzohet helikopteri paqeruajtës i drejtuar nga SHBA, raportohen disa viktima

Një helikopter me një mision paqeruajtës i cili udhëhiqej nga SHBA, është rrëzuar në Sinai Peninsula një gadishullin e Egjiptit, duke shkaktuar edhe viktima, njoftoi ushtria e izraelit këtë të enjte.

Sipas Zyrës së Forcave Shumëkombëshe dhe Vëzhgimit (MFO) në Izrael konfiromi se kishte pasur një helikopter ishte aksidentuar, duke mos dhënë detaje të tjera lidhur me ngjarje pasi janë në pritje të rezultateve nga hetimet që po bëhen.

E themeluar pas marrëveshjes së paqes së Egjiptit në vitin 1979 me Izraelin,Forcat e Vëzhgimit Shumëkombëshe dhe Vëzhgimit ka tërhequr trupa nga Shtetet e Bashkuara, Australia, Kanada, Kolumbia, Republika Çeke, Fixhi, Franca, Italia, Japonia, Zelanda e Re, Norvegjia, Britania dhe Uruguai. Selia e saj është në Romë Misioni i MFO është të mbikëqyrë zbatimin e dispozitave të sigurisë të Traktatit Egjipto-Izraelit të Paqes dhe të përdorë përpjekjet më të mira për të parandaluar çdo shkelje të kushteve të tij.

Artikulli II i Aneksit I të Traktatit të Paqes përcakton katër zona sigurie, tre në Sinai në Egjipt dhe një në Izrael përgjatë kufirit ndërkombëtar. Kufizimet mbi forcat ushtarake dhe pajisjet brenda secilës zonë përcaktohen në Aneksin I të Traktatit

Fjalët Kyce

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.