Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Italia refuzon ankorimin e anijes, emigrantët e bllokur nisin grevë urie në “Diciotti”. Reagon Salvini

Sipas një senatori opozitar, disa prej 150 emigrantëve që nuk lejohen të zbresin në Sicili janë në grevë urie, ne nje kohe qe ministry Salvini thotë se ata do të qëndrojnë në bord deri sa te shkojne në vendet e tjera të BE

Një grevë urie filluan disa prej 150 emigrantëve që nuk lejohen të zbresin në Sicili nga një anije nga roja bregdetare italiane, tha Davide Faranoe, një senator demokrat në Itali.

“Sapo degjova nga autoritetet e portit se ka tension në bordin e anijes” Diciotti “dhe se refugjatet filluan një grevë urie. Si rezultat, vizitat për të shprehur solidaritetin dhe për të verifikuar kushtet që mbizotërojnë në anije janë pezulluar për arsye sigurie “, shkruante senatori i opozitës në llogarinë e tij ne Twietter.

Salvini: Emigrantet do të qëndrojnë në anije

Një javë më parë, 190 migrantë nga anija “Diciotte” shpetuan. Nga ata 13 të cilët kishin nevojë për ndihmë mjekësore, u dërguan në bregdet, ndërsa anija me 177 refugjate te tjere lundruan per në portin e Catania, Sicili.

Pas presionit nga organizatat humanitare, Ministri i Brendshëm italian dhe zëvendëskryeministri Mateo Salvini lejuan 27 fëmijë të dilnin nga kjo anije të mërkurën.

Megjithatë, Salvinini sqaroi se emigrantët e mbetur do të mbeten në bord derisa të pranojnë vendet e tjera të BE-së. Zgjidhja e situatës në anijen “Diciotti” është “të sjellë Catania në një aeroplan të mirë nga një nga kryeqytetet evropiane” për për të marrë emigrantë, tha Salvini për gazetën italiane Corriere della Sera.

Takimi i 12 shteteve anëtare në Bruksel

Aktualisht është planifikuar një takim në Bruksel me pjesëmarrës nga 12 Shtetet Anëtare, me qëllim gjetjen e një zgjidhjeje afatgjatë për problemin e shpëtimit të emigrantëve.

Zëdhënës i BE-se refuzoi dje të emërojë vendet pjesëmarrëse në këtë samit, por vuri në dukje se ishte e hapur për cilindo “të interesuar për një zgjidhje evropiane”.

Luigi di Maio, zëvendëskryetar i qeverisë italiane, tha dje se “nëse nuk behet asgjë ” nga ky samit në Bruksel, Italia mund të bllokojë pajtimet e saj në buxhetin e BE.

(B.H/Faxweb)

Fjalët Kyce
Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.