Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Emrat/ Shkátërrimi i bándës së kokáinës, kush janë ushtarët shqiptarë të “Cosa Nostra”

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, Guardia di Finanza e Katanias ka kryer një operacion të gjerë të koordinuar me kolegët e tyre në Romë, Napoli e Palermo, ku vunë në pra nga 25 persona për veprimtari të lidhur me zotërimin dhe shitjen e substancave të ndaluara (kòkainë, maríjuanë, háshash e crack), për llogari të klanit mafíoz ‘Santapaola-Ercolano’, si dhe për mbajtje ármësh.

Mediat italiane raportojnë se bánda bashkëpunonte me organizatën máfioze Cosa Nostra. Aksioni i Guardia di Finanza është finalizuar me arrestimin e 25 personave, mes tyre 2 shqiptarë për të cilët mësohet se janë Klodian Shkreka dhe Rudolf Sotiri.

Operacioni i koduar me emrin ‘Shoes’ (Këpucë, për shkak se të dyshuarit përdornin emra markash të njohura këpucësh në bisedat e koduara mes tyre), ka sjellë edhe sekuestrime aktivitetesh tregtare dhe dy prona të patundshme.

Hetimi ka arritur zbulimin e veprimtarisë së shumë grupeve kríminale të organizuar nga Katania që furnizoheshin me drògë nga grupe kríminale italiane dhe shqiptare. Veç arrèstimit të gjashtë korrierëve, janë sekuestruar edhe mbi katër kile kòkainë, 52 kg maríjuanë, e rreth 25 kg háshash si dhe një arsenal ármësh sipas GdF.

Aktiviteti i kësaj bánde e kishte bazën në zonën e Lazios, prej nga furnizonin me drògë grupet mafòíze në Katania. Para gjykatës dolën 25 të arrestuarit, 21 prej të cilëve u lanë në burg, ndërsa 4 në arrest shtëpie.

Emrat:
Salvatore Amato
Salvatore Catania
Cristoforo Crisafulli
Gaetano Dammone Sessa

Antonino Fuselli
Catello Gargiulo
Antonino Mirko Guglielmino
Alfio Giuseppe Maggiore
Silvana Mirabella

Giovanni Papa
Angelo Pasqualino
Klodian Shkrela
Rodolf Sotiri, alias Elton Agalliu
Sebastiano Sozzi

Roberto Spampinato
Giovanni Nicolò Straniero
Maurizio Valenti, nato a Catania l’11.02.1974;
Giuseppe Vasta

Agatino Maurizio Ventimiglia
Vitale Fortunato
Vitale Maurizio

Emrat e personave ndaj të cilëve është dhënë masa e “Arrèst Shtëpie”:
Angelo Fuselli Cristofaro
Antonio Pane
Francesca Patrocelli
Carmelo Straniero

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *