Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Ismail Kadare vlerësohet me titullin më të lartë nga Franca, Macron e dekoron si “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është vlerësuar nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron me titullin më të lartë shtetëror, “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”.

Aktoret Jeanne Balibar dhe Marina Hands, këngëtari Gilbert Montagné dhe fituesi i çmimit Nobel Gérard Mourou shfaqen në promovimin e Vitit të Ri të Urdhrit të Legjionit të Nderit të botuar të Mërkurën 1 Janar në Fletoren Zyrtare, i cili dallon 483 “njerëz të shquar”.

Promovimi civil i Legjionit të Nderit më 1 janar mbledh 487 njerëz “të ndarë midis 395 kalorësve, 73 oficerëve, 13 komandantëve, 4 oficerëve të madh dhe 2 kryqeve të mëdha”, – detajoi Kancelaria e Madhe e Legjionit të Nderit në një deklarata

Në këtë promovim, dy luftëtarë të rezistencës, Pierre Simonet dhe Edgard Tupët-Thomé, shokët e oflirimit, u ngritën në dinjitetin e kryqit të madh, dinjitetit më të lartë.

Sociologu Claudine Herzlich dhe egjiptologu Christiane Ziegler janë ngritur në rangun e oficerit të madh, ashtu si dhe shkrimtari shqiptar Ismaïl Kadaré dhe shkrimtari franko-bullgar Julia Kristeva, shkruan Le Monde.

Në fushën e kulturës, aktoret Jeanne Balibar, Marina Hands dhe Chantal Lauby janë emëruar unaza sinjalizuese, siç është edhe Jean-François Chougnet, president i Muzeut të Qytetërimeve në Evropë dhe Mesdheut (Mucem) në Marsejë.

Në promovim përfshihet edhe Stéphane Israël, presidenti i Arianespace i quajtur kalorës, dhe Gérard Mourou, izemimi Nobelist në fizikë, i promovuar në oficer.

Në fushën ekologjike dhe klimatologjike, Nathalie de Noblet-Ducoudré, studiuese, anëtare e Panelit Ndërqeveritar për Ndryshimin e Klimës (IPCC), dhe Sophie Paturle-Guesnerot, Drejtore Menaxhuese e Partnerëve Demeter.

Në fushën e sportit, Arsène Wenger, drejtori i zhvillimit të futbollit botëror në FIFA është promovuar në oficer dhe Bernard Serin, presidenti i FC Metz, i emëruar kalorës.

Ndër personalitetet e botës ekonomike, përmenden veçanërisht kalorësi Bertrand Camus, drejtori i përgjithshëm i grupit Suez, Karima Silvent, drejtor i burimeve njerëzore të grupit Axa, dhe Virginie Basselot, kuzhinier.

Ish ministrat dhe ish parlamentarët janë gjithashtu pjesë e këtij promovimi përfshirë ish-ministrin dhe kryetarin e bashkisë së Boulogne Jean-Pierre Fourcade, të promovuar në oficer, dhe Jean Glavany, të emëruar kalorës.

“E themeluar nga Napoleon Bonaparte në 1802, Legjioni i Nderit është më i larti i dallimeve kombëtare franceze. Sot, ajo ka 92,000 anëtarë, të shpërblyer për meritat e tyre të shquara në shërbim të kombit “, tha Kancelaria e Madhe e Legjionit të Nderit.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *