Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Ishte nisur me mision për të shpëtuar nxënësit e rrëmbyer, zhduket në mënyrë misterioze avioni ushtarak

Forca ajrore nigeriane thotë se ende nuk ka përcaktuar vendndodhjen e një avioni ushtarak që u zhduk nga radari të mërkurën në mbrëmje pranë Borno, një shtet i trazuar i kryengritjes në rajonin verilindor të vendit.

Një zëdhënës i forcës ajrore nigeriane tha të enjten pasdite se avioni luftarak ishte vendosur për të siguruar mbështetje ajrore për trupat tokësore, të cilët ishin nën zjarr nga luftëtarët e Boko Haram para se të humbte kontakti me radarin.

“Ende nuk e dimë nëse ka pasur ndonjë përplasje, mbetemi me shpresën se pilotët do të jenë akoma gjallë dhe jemi shumë optimistë për këtë, por për momentin nuk mund të themi se çfarë ka ndodhur me aeroplanin, ” tha komandati ajror Edward Gabkwet.

“Ne kishim dy avionë të tjerë brenda afërsisë, kështu që është e çuditshme për ne që u zhduk,” tha ai.

Avioni u zhduk nga radari rreth orës 5:08 të mëngjesit të mërkurën, në një zonë 80 km larg shtetit Borno.

Incidenti erdhi pak më shumë se një muaj pasi një aeroplan që i përkiste forcës ajrore nigeriane u rrëzua pas ngritjes nga Abuja, duke vrarë të gjithë në bord.

Boko Haram ka rritur sulmet kundër ushtrisë nigeriane ndërsa përpiqet të rimarrë kontrollin e territoreve të humbura në xhepat e Nigerisë në verilindje. Bastisjet e shpeshta ajrore nga ushtria nigeriane kanë vazhduar të trondisin kryengritësit duke i shpërngulur ata nga vendet e tyre të fshehta.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.