Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

“Kemi dèshtuar”, Ish-ministri i Shëndetësisë ngre álarmin për korònavirusin: Situata do të bëhet shumë e rèndë në vjeshtë

Ish-ministri i Shëndetësisë Tritan Shehu ka folur për situatën e korònavirusit në vend ku shifrat janë cdo ditë e më të larta. Në një intervistë për Fax News, Shehu ngriti álarmin se situata do të bëhet më e rèndë në vjeshtë pasi do të ulen temperaturat dhe do ímuniteti i njerëzve do të jetë më i dobët se në muajt e verës.

“Mungesa e madhe e testimeve, mospërgatitja e sitstemit shëndetësor për të përballuar epídeminë etj tregojnë se ne kaluam me një dèshtim të madh. Nuk kemi të bëjmë me një valë të dytë. Por kemi të njëjtën valë që ka marrë këto dimensione nga kèqmenaxhimi që u bë në periudhën e parë për të tèrrorizuar njerëzit apo duke krijuar grumbullime si shembja e teatrit apo shembjen në Velipojë të cilat janë vepra kríminale.

Statistikat në Shqipëri janë të dòbëta dhe negative. Kjo i dedikohet strukturave, pajisjeve, materialeve të mjaftueshme të konsumit dhe mosshfrytëzimit të kapaciteteve të përditshme. Askush nuk mund të parashikojë se si do dalim nga kjo situatë dhe nga muajt e vjeshtës, situata do të bëhet shumë e rèndë se epídemia do shtohet, për shkak të lagështisë, për shkak të uljes së ímunitetit”, tha Shehu.

Ish-ministri theksoi se është e rëndësishme të bëhet numër më i lartë testimesh të rasteve të dyshuara me Còvid dhe i bëri thirrje Ministrisë së Shëndetësisë që të ndryshojë strategjinë.

“Test është fjala më e rëndësishme që duhet të ímplementohet në vendin tonë. Së pari nuk kemi strategji, nuk kemi metoda. Ministria e Shëndetësisë paraqet strategjinë e muajit prill dhe maj. Ajo është strategjia e dèshtimit, është e vdèkur. Kërkohet një strategji stabiliteti dhe daljeje”, tha Shehu.(A.M/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *