Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Ish-ministri i shpëton burgut”, media franceze ‘shuplakë’ Shqipërisë: Vendi është helmuar nga…

Media franceze “Le Figaro” me një titull provokues që Saimir Tahiri i shpëton burgut, ka komentuar vendimin e dhënë dje për ish-ministrin nga Gjykata e Krimeve të Rënda.

Përpos raportimit se Tahiri do të vuajë shërbimin e provës, media franceze i ka kushtuar një pjesë të veçantyë dhe faktit që Shqipëria është kthyer në qendër të trafikut të drogës.

Shkrimi i plotë:

Ish-Ministri i Brendshëm shqiptar Saimir Tahiri, i cili po hetohej për një çështje të trafikut të drogës, shpëtoi nga burgu, por u dënua me tre vjet provë të premten (20 Shtator).

Një gjykatë e Tiranës e shpalli fajtor për “shpërdorim të detyrës”, por e liroi atë nga akuzat që lidhen me trafikun ndërkombëtar të drogës. Prokuroria kishte kërkuar 12 vjet burg kundër ish aleatit të ngushtë politik të kryeministrit Edi Rama, i cili la detyrën në vitin 2017.

Saimir Tahiri, 40 vjeç, i cili kundërshton të gjitha akuzat, nuk mund të mbajë postin publik gjatë tre viteve të shërbimit të provës. Ish ministri tha pas vendimit se ai nuk ishte “kriminel, trafikant ose anëtar i një organizate kriminale” dhe njoftoi se do të apelonte vendimin. Emri i tij u shfaq gjatë përgjimit telefonik në një hetim të nisur pas arrestimit në Itali të një prej kushërinjve të tij, të dyshuar si trafikant droge.

Shqipëria është një qendër e trafikut të drogës. Ka qenë një prodhues kryesor i kanabisit, veçanërisht për Italinë, edhe pse autoritetet pretendojnë se kanë arritur suksese të konsiderueshme në këtë fushë. Ministri aktual i Brendshëm Sander Lleshaj madje tha në qershor se Shqipëria “ishte jashtë hartës së vendeve që prodhojnë kanabis”.

Ky vend i vogël, i varfër në Ballkan është gjithashtu një pikë tranziti për heroinën nga kokaina e Lindjes së Mesme dhe Amerikës së Jugut, droga të destinuara për tregun evropian. Jeta politike shqiptare është helmuar nga ky trafik, me secilën palë që akuzon kundërshtarët e saj se janë të lidhur me krimin e organizuar. Policia shqiptare të enjten njoftoi ekstradimin e biznesmenit Arber Cekaj ​​nga Gjermania me dyshimin e trafikut të kokainës.

(E.K/Faxweb.al)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *