Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Irani lëshon urdhër árrèsti për presidentin Trump, ja për çfarë e ákùzon

Irani ka lëshuar një urdhër árrèsti dhe i ka kërkuar Intèrpolit ndíhmë në árrèstimin e presidentit amerikan Donald Trump, dhe 36 zyrtarëve të tjerëve që beson se kryen sùlmin me dron që vráu një gjeneral të lartë iranian në Bagdad.

Prokurori i Teheranit Ali Alqasimehr tha të hënën se Trump, së bashku me më shumë se 30 të tjerë Irani akùzon për përfshirje në sùlmin e 3 janarit që vráu gjeneral Qassem Soleimani, përballen me “akùza vrásjeje dhe tèrròrizmi”, njoftoi agjensia gjysmë zyrtare e lajmeve ISNA.

Alqasimehr nuk e identifikoi askënd tjetër që kërkohej përveç Trump, por theksoi se Irani do të vazhdojë të ndjèkë árrèstimin e tij edhe pasi të mbarojë presidenca e tij. Interpol, me qendër në Lyon, Francë, nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Nuk ka të ngjarë që Intèrpoli ta pranojë kërkesën e Iranit pasi udhëzimi i tij për njoftime e ndálon atë të “ndërmarrë ndonjë ndèrhyrje ose veprimtari të një natyre politike”.

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *