Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Irani nuk pyet për sanksionet ekstreme, alokon 20% të buxhetit për koronavirusin

Numri i vdekjeve në Iran nga koronavirusi u rrit në 2.517 të Shtunën, me 139 vdekje në 24 orët e kaluara, pasi rastet u rritën 3.076 në 35.408, tha zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë Kianoush Jahanpour në televizionin shtetëror.

“Ne jemi në kushte të vështira, në kushte sanksionesh por kemi ndarë 20% të buxhetit tonë këtë vit për koronën, … dhe kjo mund të jetë befasuese për botën nga një vend nën sanksione,” tha Rouhani në komentet e transmetuara në shtet TV.

Mbyllur nga tregjet ndërkombëtare të kapitalit dhe duke u përballur me një goditje të mëtejshme për financat e saj me rënien e çmimeve të naftës që vijnë në krye të sanksioneve amerikane, Irani po përpiqet të mbrojë ekonominë e tij nga pandemia koronavirus.

Rouhani siguroi publikun se vendi kishte një sistem të fortë të kujdesit shëndetësor në gjendje të përballonte nëse ka një përparim të shpejtë të sëmundjes. Sigurimi shëndetësor shtetëror do të mbulojë 90% të kostove të lidhura me koronavirusin e pacientëve, tha ai.

Ndarja e buxhetit, që arrin në rreth 1.000 trilionë rial, do të përfshijë grante dhe kredi me interes të ulët për ata që preken nga COVID-19, tha Rouhani.

Shuma e alokuar është me vlerë rreth 6.3 miliardë dollarë në kursin e këmbimit të tregut të lirë të rialit prej rreth 160,000 rial për dollar. Por qeveria mund të vendosë të ndajë disa nga fondet në masën zyrtare prej 42,000 e cila përdoret për subvencionimin e ushqimit dhe ilaçeve

Të enjten, Rouhani tha se qeveria po kërkonte miratim për të tërhequr 1 miliard dollarë nga fondi i pasurisë sovrane të Iranit për luftën kundër koronavirusit, shkruan Reuters.

Përdorimi i fondit sovran kërkon marrëveshjen e Udhëheqësit Suprem, Ayatollah Ali Khamenei, i cili ka fjalën e fundit për të gjitha çështjet e shtetit.

Tensionet janë rritur midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara që nga viti 2018, kur Presidenti i Sh.B.A. Donald Trump doli nga marrëveshja bërthamore e Teheranit për 2015 me fuqitë botërore dhe sërish sanksione që kanë sakatuar ekonominë e Iranit.

Autoritetet iraniane, duke fajësuar sanksionet e SHBA për pengimin e përpjekjeve të Teheranit për të frenuar shpërthimin, u kanë bërë thirrje vendeve të tjera dhe Kombet e Bashkuara që t’i bëjnë thirrje Uashingtonit të heqë sanksionet. Uashingtoni ka refuzuar lehtësimin e sanksioneve.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *