BotaFlashTe FunditTe Gjitha

I infektuar me koronavirus, vdes kompozitori i Çelentanos, Minës e Batistit

Detto Mariano, autor dhe aranzhues i sukseseve të Klanit të Adriano Celentano dhe më pas i shumë pasazheve nga Mina dhe Battisti, vdiq në moshën 82 vjeçare në Milano ku ishte shtruar në spital pesëmbëdhjetë ditë më parë pas infektimit me koronavirus.

Ai ishte në kujdesin intensiv por kushtet e tij u gjykuan stabel dhe askush nuk e priste përkeqësimin e tij të papritur. Në vitin 2006 atij i u dha Luani i Artë për Arritjet në karrierë.

Përveç aktiviteteve të tij të aranzhmanit, duke filluar me Il ragazzo della via Gluckk gjithmonë për Celentano, Nel i vetëm nga Al Bano, Insieme dhe Viva lei për Mina dhe Emozioni për Lucio Battisti, Mariano kishte shkruar rreth dyzet këngë, përfshirë Ciao Amore i vitit 1961, një nga sukseset më të mëdha të Adriano Celentanos. Ndër fragmentet e tij më të njohura si autor ka edhe Immensity, shkruar me Mogol dhe në qendër të një mosmarrëveshje të gjatë me Don Backy, i cili pretendoi të gjithë autorësinë duke kujtuar se në atë kohë ai nuk kishte asnjë mënyrë për të qenë në gjendje ta depozitonte atë në Siae duke u regjistruar si autor: “Vetëm pak minuta më parë, shoku im dhe ish bateristi Riziero Bixio, më dërgoi një lajm fatal, domethënë vdekjen e mikut tim dhe aranzhmanit të shumë prej sukseseve të mia, tha Mariano”, ka shkruar Don Backy në Facebook. “Është e panevojshme të thuhet, lajmet më ftohta. Vetëm budallenjtë mund të mendojnë ndryshe, bazuar në tregimet tona tronditëse për autorësinë e këngëve. Sidoqoftë, nuk do të jem hipokrit në atë masë sa të mos qëndroj i vendosur në qëndrimet e mia të zakonshme ndaj tij. Deri më tani, nuk do të ketë më kohë për ta bindur atë që të më kthejë pjesën që i aneksoi ato këngë, pa u dhënë të drejtë atyre, dhe shpresoj që pesha e asaj historie dhe toka do të jetë e lehtë për të “.

A ju duket i drejtë vendimi i qeverisë Rama për të kufizuar dhe lëvizjen e këmbësorëve si masë për të parandaluar përhapjen e COVID 19?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *