Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Historike/ Putin shfrytëzon situatën, ulet me presidentin ukrainas për të diskutuar paqen

Presidenti rus Vladimir Putin u takua për herë të parë me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky të hënën në Paris, përpjekja e parë në tre vjet për të ndalur një luftë të hidhur që ka kushtuar 13,000 jetë dhe duke parë që Ukraina të humbasë një pjesë të territorit ndaj separatistëve të mbështetur nga Moska .

Bisedimet synuan të shkrijnë konfliktin e ngrirë dhe të gjallërojnë një proces të paqes së bllokuar.

Samiti vjen në moment të vetmuar për Zelensky. Në Shtetet e Bashkuara, republikanët janë duke u kthyer në Ukrainë për shkak të hetimit të fajësimit. Kancelarja gjermane Angela Merkel është e hutuar nga vetë politika e saj e brendshme e egër, shkruian Washington Post, transmeton Faxweb.al.

Dhe Presidenti Francez Emmanuel Macron, i cili është përpjekur të konsiderojë veten si udhëheqës Evropian, ka mbështetur një rivendosje me Rusinë, duke deklaruar se edhe pse ai nuk ka “asnjë iluzion” për sjelljen e Kremlinit, ai nuk është një armik.

Bisedimet për Formatin e Normandisë të hënën përfshinin një seri takimesh, të ndërmjetësuara nga Macron dhe Kancelarja Gjermane Angela Merkel.

Merkel dhe Zelensky arritën në rezidencën presidenciale franceze, Pallati Elysee, rreth orës 3 të mëngjesit. Putini arriti rreth 15 minuta më vonë. Zelensky së pari u takua me Macron dhe më pas me Merkel. Pas një takimi të të katër krerëve, Putin dhe Zelensky zhvilluan një seancë një-për-një, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve Tass.

Pengesat për një përparim të madh ishin të mëdha. Zelensky, një rishtar politik dhe ish-komedian televiziv, është në qendër të dramës së lëkundshme amerikane, dhe kjo e ka lënë atë të dobësuar ndërkombëtarisht, duke ngritur frikën brenda vendit të tij që ndaj tij mund të ushtrohet presion për të hequr dorë shumë për të arritur një marrëveshje paqeje. Por Zelensky është gjithashtu i bllokuar nga opinioni publik i Ukrainës për atë që do të ishte e pranueshme në çdo marrëveshje paqeje.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *