Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Historia e plotë/ Një refugjate politike ndihmoi në ringjalljen e qytetit italian Frassilongo, por u vra me publikimin e historisë së jetës së saj

Një refugjate politik, e cila u vendos në Dolomitet Italiane ndihmoi e vetme për të ringjallur një qytet italian të zhdukur dhe racën e tij të rrezikuar të dhive. Pasi u publikua kjo histori, Agitu Idea Gudeta u vra tragjikisht. Familja e saj i dha BBC Travel leje për të botuar këtë histori në kujtesën e saj, siç raporton BBC.

I strukur në malet Dolomite të Italisë veri-lindore, qyteti Frassilongo prej 350 personash është një koleksion kasollesh alpine që kapen buzë kodrave të thepisura që ngjiten në majat e thepisura të mbuluara me dëborë.

Lugina e Mòcheni që rrokulliset përreth qytetit të vogël, gjuha gjermanike mesenale Mòcheno e folur nga 1,900 banorët e luginës dhe njerëzit e guximshëm Mòcheni që kanë jetuar këtu për nëntë shekujt e kaluar, të gjithë ndajnë emrin dhe identitetin e tyre unik me cjapin Mòcheno që është vendas i këto male.

Dhe sot, banorët e këtij cepi të largët të Evropës ende kapen fort me një përzierje të veçantë të kulturës italiane dhe gjermane që kalon nëpër luginë. Megjithatë, hera e parë që Agitu Idea Gudeta shkeli në këtë mjedis alpin pasi mbërriti nga Etiopia, ajo tha se ndihej si në shtëpinë e saj.

“Unë menjëherë u godita nga bukuria e egër e këtij vendi,” tha ajo. “Oneshtë një nga pak luginat e paqarta këtu [në provincën [Trentino]”.

Gudeta ishte pronari krenar i La Capra Felice (Bricjapi i lumtur), një fermë qumështi e vlerësuar me çmime në Frassilongo, e vendosur 20 km në lindje të kryeqytetit të Trentinos, Trento. Për shekuj me radhë, populli Mòcheni gëzonte një jetesë rurale bazuar në bujqësi, miniera dhe tregti me luginat përreth.

Por pas industrializimit të Italisë pas Luftës së Dytë Botërore, shumë vendas lanë masosin e tyre (fermat alpine) për të kërkuar punë në qytete. Në 50 vitet e fundit, popullsia e Frassilongo është ulur me gati gjysmën dhe shumica e tokës së saj bujqësore është braktisur. Në fakt, ishte vetëm në vitin 2010 që biznesi i parë i ri u hap në Frassilongo në 30 vjet: ferma “Gëzuar Goat” e Gudeta.

Ferma e Gudeta është tani një nga vendet e vetme që shfaqet në Google Maps kur kërkoni për Frassilongo dhe njerëzit shpesh vizitojnë qytetin e vogël nga i gjithë Trentino dhe provinca e Tirolit të Jugut për të gjetur produktet e famshme të Agitu.

Ngjashëm me kolonët e parë Mòcheni që u zhvendosën në luginë nga Gjermania Jugore në Shekullin 12, Gudeta arriti këtu duke kërkuar tokë për të filluar jetën përsëri. E rritur nga një familje barinjsh nomadë në Addis Ababa, ajo u detyrua të largohej nga vendi i saj në vitin 2010 kur qeveria lëshoi një urdhër për arrestimin e saj pasi ajo udhëhoqi fermerët vendas për të protestuar kundër përvetësimit të tokës së tyre nga qeveria.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.