Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

Historia e mjekut Italian që vdiq nga koronavirusi, Odisea që nisi nga një postim në rrjete sociale

Numrit të të vdekurve nga koronavirusi në Itali i është shtuar edhe mjeku i njohur Edoardo Valli.

Ai ishte një nga 109 mjekët italian që deri më tani ka rënë në frontin e Coronavirus, edhe pse ai nuk ishte në vijën e përparme në repartet Covid-19.

Në Romë ai njihej dhe vlerësohej si gjinekolog, studiues dhe mësues në Universitetin e Tor Vergata: veprimtaria e tij kishte filluar rreth 35 vjet më parë, menjëherë pas diplomimit (me nderime, në 1982) dhe specializohej në Gjinekologji dhe Obstetrikë në Sapienza .

Edoardo Valli ishte  62 vjeç, drejtor mjekësor për gati dy dekada në Fatebenefratelli të ishullit Tiber.

Ai duhej të hiqte dorë pas një muaji luftë kundër sëmundjes (nga 8 Marsi, menjëherë pasi u kthye nga pushimet e tij për ski në Trentino Alto Adige) dhe pasi la një vullnet të hidhur: shpërthimet e tij me kolegët («ata nuk u intereson për mua, mbase pikërisht sepse jam doktor ») dhe një fjali e postuar në Facebook, e cila ka qarkulluar në internet që prej ditës së djeshme, prerë, në formën e fotografive.

Në profilin e profesorit (fatkeqësisht pas vdekjes), ky tekst i shkurtër që po lëviz nuk shfaqet në rrjet një shenjë se mund të jetë fshirë për arsye konfidencialiteti ose mund të jetë një përgjigje për një mik, të cilit Valli ka mundur t’i besojë anktheve dhe shqetësimeve.

Mesazhi, jo rastësisht, hapet me një “shiko …”, tipik i një bisede që tashmë ka filluar, dhe, sipas datës së treguar pranë fotos, është shkruar në mbrëmjen e 14 Marsit, në 20.55. “Shih, ata bëjnë një tampon për Zingaretti, Porro (Nicola, gazetari i TV, ed.), Sileri (Pierpaolo, zv.ministri i Shëndetësisë, gjithashtu i infektuar, ed)

Unë kam pasur një ethe për tre ditë sonte 38.7, ata thonë me këto simptoma nuk është e nevojshme mun të qëndroni në shtëpi (faleminderit) dhe nëse përkeqësohem telefononi 118!

Këto janë fjalë që lexohen përsëri sot, pas vdekjes. Ata shqetësojnë, të bëjnë të mendosh. Dhe ata i referohen një teme që është shfaqur gjithnjë e më shumë ditët e fundit: vetmia e mjekëve, “engjëjve” të cilëve e gjithë Italia njeh një rol vendimtar, por që në shumë raste janë të ekspozuar, pikërisht ndaj tyre, ndaj rreziqeve më të mëdha të ngjitjes dhe vdekjes. Ose për shkak të mungesës së mbrojtjeve adekuate ose gjithashtu – paradoksalisht – për vonesat në diagnostikimin e tyre. Gjinekologu me zemër të artë, pasi të gjithë e kujtojnë profesorin Valli në spitalet ku ai operonte dhe në Familjen e Shenjtë në via dei Gracchi, në Prati, klinikë ku nuk u paraqit në kthimin e tij nga Madonna di Campiglio më 9 mars,

Nga familja e doktor Valli, gruaja e tij dhe dy fëmijët, ka intimitet maksimal dhe i kuptueshëm. Vetëm një fjali filtron: “Ishte një odise”. Referenca, sipas rindërtimit të miqve, disa prej të cilëve janë edhe mjekë, janë uljet dhe ngritjet e kushteve shëndetësore. Duke u kthyer nga dëbora, gjinekologu të hënën 9 Mars kishte marrë sëmundjen duke e komunikuar në klinikë, dhe vetëm gjashtë deri në shtatë ditë më vonë, pasi temperatura dhe gjendja e keqtrajtimit u rritën, ai do të kishte mundësi të pësonte një tampon, duke shkuar personalisht në poliklinikën e Tor Vergata , i shoqëruar nga gruaja e tij. Në një rezultat pozitiv, Edoardo Valli mbeti i shtruar në spital në të njëjtin kompleks ku njihej si mësues, dhe në fillim u duk se ishte më i mirë, deri në atë pikë sa më 18 mars ishte gati të pushohej. Por befas tabloja klinike u përkeqësua, pas një krize të frymëmarrjes, dhe në atë pikë pacienti u transferua me urgjencë në ambientet e pajisura Covid ku u intubua dhe, saktësisht një muaj pas duke u kthyer nga mali që ishte fatale, ai vdiq në mëngjesin e 9 prillit.

 

Fjalët Kyce

Po firmoset një peticion për ringritjen e Teatrit Kombëtare ashtu siç ishte më parë. Ju si mendoni:

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *