Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashOpinione&AnalizaTe FunditTe Gjitha

“Harresa është mjet i gabuar për të fshehur dhímbjen”, ish presidenti hedh dritë mbi máskaradën e SPAK

Nga Bujar Nishani

Máskarada më e fundit e të ashtuquajturit “SPAK” gjoja për “hetimet” dhe “árrestimet” për krím zgjedhor dhe DOSJEN 339 nuk është gjë tjetër veçse një bashkëpunim me krímin zgjedhor dhe një shtesë pènale në atë dosje që do apo nuk do “SPAKU” do të hetohet me themel dhe me të gjithë thellësinë e merituar, një ditë !

Krímet zgjedhore të dosjeve 339 dhe 184, nuk do të kenë dot fatin e dosjeve të varrosura të krímeve të komunizmit mbi shqiptarët.

“SPAKU” u përpoq sot të përhapë mediatikisht idenë spekulative ndër shqiptarët se tashmë po vepron mbi banditët e vjedhjeve të zgjedhjeve parlamentare të 2017 dhe atyre lokale të 2015, duke lëshuar disa urdhëra árresti për një duzinë komisionerësh mjeranë katundesh në Shijak.

Komisionerë manipulatorë dhe ordinerë jo vetëm janë árrestuar në këtë vend edhe më parë por madje janë dënuar e kanë përfunduar në bùrg shumë kohë më parë edhe se sa të na ngrihej “SPAKU”.

Vjedhja e zgjedhjeve të 2017 dhe ndryshimi përmes dhunës dhe krímit i vullnetit popullor në 2017, siç demonstrohet në dosjet 339 dhe 184 nuk erdhi nga 20 vota të hedhura në kuti në emër emigrantësh jo prezent në Shqipëri.

Kataklizmoja zgjedhore e 2017 ishte një platformë kríminale e ideuar nga qeveria, marrë përsipër nga segmentet më të errëta të shtetit, zbatuar nga krími i organizuar dhe përgëzuar nga kapoja i politikës.

Të gjitha këto me prova të qarta (tashmë publike) tek dosjet 339 dhe 184 !

Hakmárrja e turpshme e pushtetit mbi ata pak prokurorë që kishin kurajo dhe pavarësi profesionale për të hetuar realisht këto kríme, duke i shkarkuar, larguar nga hetimet e degdisur për “riedukim”, ishte veç konfirmimi publik i atyre krímeve.

Loja e turpëshme e “SPAKUT” me pingpongun procedurial me dosjet drejt prokurorive lokale ishte një shpërdorim i pastër detyre, që padyshim duhet hetuar.

Por tentativa për ta fshehur krímin e organizuar zgjedhor dhe dhunimin e vullnetit popullor pas fytyrave mjerane të disa komisionerëve është një bashkëpunim i pastër me krímin e organizuar zgjedhor.

Ky krím i rëndë me pasoja shumë të rënda për shtetin, shoqërinë, interesin kombëtar shqiptar ka marrë sot vëmëndjen dhe angazhimin ndërkombëtar.

Ky rast i rëndë kríminal në Shqipëri në fakt meriton të hetohet dhe gjykohet nga një Prokurori dhe Gjykatë Speciale Ndërkombëtare.

Por deri atëhere asnjë tentativë për ta lënë në harresë apo fshehur këtë krím të rëndë nuk do mundet as ti gënjejë e as ti frikësojë dot shqiptarët.

“Harresa është mjet i gabuar për të fshehur dhímbjen”, të panderuar !

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *