AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Hamas: Trump hapi portën e ferrit

Hamas ka thënë se njohja e Jeruzalemit nga Presidenti Donald Trump si kryeqyteti i Izraelit është një “agresion flagrant kundër popullit palestinez”.

Në një fjalim në Uashington, Trump tha se njoftimi i tij shënoi fillimin e një qëndrimi të ri ndaj konfliktit izraelito-palestinez.

Por grupi Hamas, i cili sundon në Rripin e Gazës, u bëri thirrje arabëve dhe muslimanëve që ‘të dëmtojnë interesat e SHBA në rajon’ dhe ‘të largohen nga Izraeli’.

Udhëheqësi politik i Hamasit Ismail Haniyeh tha se populli palestinez “di t’i përgjigjet siç duhet mosrespektimit të ndjenjave të tyre”.

Ai shtoi se vendimi ‘nuk do të ndryshojë faktet e historisë dhe gjeografisë’.

Presidenti Trump e njohu qytetin e diskutueshëm të Jeruzalemit si kryeqytetin e Izraelit pak orw më parë, një vendim historik që përmbys dekadat e politikës amerikane dhe rrezikon të shkaktojë një shpërthim të freskët të dhunës në Lindjen e Mesme.

“Izraeli është një komb sovran me të drejtë si çdo komb tjetër sovran që të përcaktojë kapitalin e vet”, tha udhëheqësi i SHBA nga Shtëpia e Bardhë. “Duke e pranuar këtë si një fakt është një kusht i domosdoshëm për arritjen e paqes”. (B.H/Faxweb)

 

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.