Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Hagia Sophia do të kthehet në xhami, kush do të jetë imami i parë që do ta rihapë

Imami I parë që do të rihapë Hagia Sophia në Turqi, që u kthye në xhami pas vendimit të shtetit turk, do të jetë Ferruh Mustuer me origjinë bosnjake.

Lajmi u bë i ditur sot dhe Mustuer është me origjinë nga Bosnje-Hercegovina, flet gjuhën bosnjake. Ka lindur në qytetin e Kutahji në 1971 ku ka përfunduar edhe studimet e para. Ka qenë imam në xhaminë e Yeni në Stamboll.

Hagia Sophia u rikthye në xhami të premten e javës së kaluar. Pas vendimit të gjykatës, me një dekret të presidentit Taip Erdogan, ky muze u kthye serish në një sheshlufte besimesh fetare.

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *