Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëRajoniTe FunditTe Gjitha

Habit me deklaratën kryeministri: 4 muaj rresht kërkova takim më Macron, nuk më pranoi

Përgjigjja negative për hapjen e negociatave ndaj dy vendeve të Ballkanit Perëndimor, konkretisht Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, ka nxjerr në pah edhe prapaskenat që kanë ndodhur gjatë procesit të lobimit dhe të diskutimeve me zyrtarët dhe krerët e Bashkimit Europian.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, i cili ditën e sotme ka deklaruar zyrtarisht se do të propozonte tek aleatët e tij zgjedhje të parakohshme, ka bërë një deklaratë befasuese lidhur me ftesat e tij ndaj Presidentit të Francës, Emmanuel Macron për ta takuar dhe kjo ka zgjatur për 4 muaj me radhë.

Ai ka thënë se, pavarësisht përpjekjeve për ta takuar, Presidenti nuk i ka kthyer një përgjigje pozitive, por pavarësisht kësaj, Zaev thotë se e ka për nder të takohet në vijim me një nga krerët më të mëdhenj të Europës.

“Kam kërkuar takim me presidentin francez Emanuel Makron dhe përmes ambasadorit francez në vendin tonë, Kristian Timonie, për katër muaj – por nuk kishte sukses. Gjithmonë dëshiroj të takohem me presidentin e Francës, një vend i madh, mbi gjitha një mik i shkëlqyeshëm i Maqedonisë së Veriut. Besoj se në të ardhmen do të kemi mundësi për të biseduar “, tha Zaev.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *