Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Pamje prekëse: Guvernatori i Bejrutit shpèrthen në lot, shpèrthimi është i përmasave të bòmbave átomike në Hiroshima dhe Nagasaki

Kryeqyteti i Libanit, Bejrut, është goditur nga disa shpèrthime të fuqishme, e sipas Kryqit të Kuq të Libanit, deri më tani kanë humbur jetën të paktën 50 persona dhe mijëra tjerë janë lënduar. Spitalet janë stërmbushur, të gjitha agjencitë shtetërore kanë dalë në teren, kurse e tërë kjo situatë ka prekur shumë guvernatorin e Bejrutit, Marvan Abud, i cili para gazetares shpèrtheu në lot.

Derisa përreth tij shiheshin rrënojat e ndërtesave dhe objekteve tjera afariste, Abud këtë kátastrofë e ka krahasuar me sùlmet bèrthamore në Hiroshima dhe Nagasaki që kanë ndodhur gjatë Lùftës së Dytë Botërore.
Edhe pse dyshohet se shpèrthimi ka ndodhur në një depo të materialeve shpèrthyese pranë portit detar të qytetit, shkaku i saktë ende nuk dihet.

Abud ka konfirmuar se ka shpèrthyer një zjarr i madh dhe se ekipet e zjarrfikësve kanë dalë në vendin e ngjarjes duke tentuar ta lokalizojnë, kur për një moment janë zhdukur.
“Po i kërkojmë, në këto momente 10 prej tyre konsiderohen të zhdukur. Duket sikur ajo çfarë ka ndodhur në Japoni në Hiroshima dhe Nagasaki. Kjo ma kujton atë ngjarje. Gjatë tërë jetës sime nuk kam parë shkatërrime të këtyre përmasave. Është një kátastrofë nacionale”, ka thënë Abud duke mos mundur të ndalë lotët.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *