Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Grushti i shtetit në Myanmar merr përmasa katastrofike, ushtria vret pa mëshirë dhjetëra protestues brenda ditës

Të paktën 114 civilë u vranë në të gjithë Mianmar të Shtunën, sipas një vlerësimi nga media e pavarur e Myanmar Noë, ndërsa junta ushtarake vazhdoi të godiste protestat paqësore.

Vrasjet në 44 qytete dhe qytete në të gjithë vendin përbëjnë ditën më të përgjakshme të protestave që nga një grusht shteti ushtarak muajin e kaluar.

Mes të vrarëve thuhet se është një vajzë 13-vjeçare, e cila u qëllua në shtëpinë e saj pasi forcat e armatosura të juntës hapën zjarr në zonat e banuara të Meikhtila, në rajonin Mandalay, sipas Myanmar Noë. Ajo është midis 20 të miturve të vrarë që nga fillimi i protestave, njoftoi Myanmar Noë.

Goditja vdekjeprurëse erdhi në Ditën e Forcave të Armatosura të vendit. Gjenerali i Lartë Min Aung Hlaing, udhëheqësi i juntës, tha gjatë një parade në kryeqytetin Naypyitaë se ushtria do të mbronte njerëzit dhe do të përpiqej për demokracinë, njoftoi Reuters.

Televizioni shtetëror kishte thënë të Premten se protestuesit rrezikuan të qëlloheshin “në kokë dhe mbrapa”. Pavarësisht kësaj, demonstruesit kundër grushtit të shtetit të 1 shkurtit dolën në rrugët e Yangon, Mandalay dhe qytete të tjera.

(E.H/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.