Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Gruaja fut kryeministrin kroat në karantinë

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç ka hyrë në një periudhë vetëizolimi 10-ditore pasi gruaja e tij doli pozitive për Coronavirus. Ai do të vazhdojë të punojë nga shtëpia, njoftoi një zëdhënës i qeverisë.

“Pas një temperature të lehtë, gruaja e Kryeministrit bëri një test për COVID19 dhe doli pozitive. Si pasojë, Andrej Plenkoviç u testua dhe testi i tij ishte negativ. Atij iu caktua një masë e vetë-izolimit për 10 ditë, ”shkroi zëdhënësi i qeverisë Marko Miliç në një postim në Twitter.

Kryeministri do të vazhdojë kryerjen e detyrave të tij nga shtëpia, shtoi zëdhënësi, me shefin e zyrës së Plenkoviç, Zvonimir Frka-Petesic duke u thënë mediave lokale se Kryeministri do të merrte pjesë në mbledhjen e kabinetit të së hënës përmes lidhjes video dhe se me sa e dinte ai orari i tij do të mbetej i paprekur, me të gjitha takimet duke kaluar në virtuale.

Lajmi rreth Plenkoviç erdhi mes një rritjeje të infeksioneve në të gjithë bllokun, me Kroacinë që regjistroi përqendrimin e dytë më të lartë të rasteve në BE pas Luksemburgut, sipas të dhënave të botuara të Shtunën nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve

(E.G/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *